514 Nog wat verder op ligt een stuk van den Mortiere-polder. De heeren A. Walraven en I. Polderdijk, die deze streek grondig kennen, hebben mij, zooals ik reeds aanstipte, erop gewezen, dat dit punt een voor den noord-westelijken storm zeer toegankelijke hoek was en dat doorbraken wel de reden zullen zijn geweest, dat de oude heerlijkheid in stukken werd verscheurd; zij wezen er mij ook op, dat daar in de buurt, waarnu de watergang, namelijk de nieuwe, uit den havendijk voor den dag komthet overblijfsel lag van eene oude schei ding, een water, dat men noemde de Mannenzee. In dat stuk van den Mortiere-polder zullen wij ons laatste bergje vinden terwijl wij zagen, dat daartegenover, aan den Arnemuidschen watergang, andere bergen de grens van Walcheren omzoomden. Gescheurde heerlijkheden hebben wij ook leeren kennen in PoppekerkeNieuwerve en Westkapelle buiten. 56. HEERLIJKHEID OUD-V LI SSTNGEN. Gemeente Ylissingen. Slechts van een bergje op Ylissingsch terrein is mijzooals ik meermalen opmerkte, iets ter oore gekomen. Het is niet meer te zien en lag tusschen de stad en het rechter kroon werk niet verre van de hoeve van Daane, In 1834 had het 3 M. hoogtedoch men vermoeddedat het eens tot eene buitenplaats had behoord, hoedanige in vroegere eeuwen hier meer waren. Daane heeft liet gekend en er vaak op gespeeld. Op oude kaarten staat in dien omtrek een hooge galgenberg; misschien was de hoogte daar het overblijfsel van Indien de tabel van 1834 dezen heuvel niet had opgegeven, zou ik er liefst van hebben gezwegen. 57. HEERLIJKHEID WEST-SOUBURG. Gemeente Oost- en W est-Souburg, Nabij den Groenenwegde hofstede Bergzicht en de groote

Archief | 1888 | | pagina 518