Gemeente Ritthem. Gemeente Ritthem. 517 60. heerlijkheid ritthem. Op den ouden weg van het dorp Ritthem naar het veel latere Rammekens of liever naar het strand, nabij het dorp en vlak aan de grens van Nieuwerve, achter de hofstede n Berg- lust", ligt een ongeveer 12 M. hooge, doch evenwel eenigs- zins afgegraven berg, die flink van voorkomen is. Het is een met gras bedekte heuvel, door de runderen zeer gezocht. Er staat een hooge boom op, die tot baken dient voor de schip pers op de Schelde en dien men wel eens beklimt in gevallen van brandgerucht. De bewoner, de landman de Steur heeft mij, nu en vroe ger verzekerddat er op of in dien berg nooit iets gevon den is dan zavelachtige klei. Rondom het weiland loopt eene sloot; de uitgang, die ook aan de hoeve gemeen is, ligt oostelijk. 61. heerlijkheid ritthem. In Nieuwerve lag voormaals nog een ander bergjedat door de Visscher is opgeteekend; het is verdwenen en met moeite ontdekt men aan het bouwland nog de glooiing, die echter den omwoners wel bekend is. Het lag nabij de grens der heer lijkheid. Wil men het zoeken, dan wandele men van de Wel- singer sluis den aarden weg die naar het voormalige fort Ram- mekens gaat. Men vindt dan een klein boerenbedrijf, het hof Rammekens genoemdde landman zal u zeggendat gij een weinig terug moet gaanen dan den weg links inslaan gij vindt het weldra aan uwe rechterhand; het is, meen ik, het 2e perceel. Het zal wel reeds voor een paar eeuwen zijn afgegraven nooit is er iets gevonden. Het lag oorspronkelijk dicht bij het strand en had zijn uitgang oost.

Archief | 1888 | | pagina 521