518 62. HEERLIJKHEID N I E U W E R V E. Gemeente Rit them. In westelijke richting van den vorigen, er niet ver van verwijderd, ligt een tweede berg, eveneens vergeten door Hattinga. Hij ligt aan den zandweg naar Souburg, ook op de grens der heerlijkheid, en recht tegenover een anderen weg, die naar de Schelde gaat. Hij ligt slechts enkele minuten van het dorp en lag vroeger, omringd door een vijver, midden in het bosch van de hofstede Nieuwerve, thans be woond door den landman Davidse; zij was in de 13e eeuw het ridderslot. De berg ligt thans niet ver van den weg, op een weiland; de uitgang was waarschijnlijk oost. De Ritthem- sche watergang is er niet ver van af, De begraasde berg is veel afgegraven, slechts 6 M. hoog en van boven plat gemaakt. De zavelachtige klei is wel eens gebruikt om ovens te bouwen. In den laatsten tijd is er ook veel afgegraven, omdat men de klei wilde bezigen bij het maken van de groote sluis aan de zuidwateringdie zooveel nut heeft gedaan voor droogmaking van Walcheren. Nooit vond men iets in den berg, doch in de sloot, die langs de dreef loopt, vindt men vaak mensehenbeenderen. Zij zijn van bij het bombardement van Ylissingen in 1809 gesneu velde soldatende Eranschen hadden in allerijl hun gekwetsten op de hofstede gebracht, terwijl de bewoners op den berg naai den kogelregen stonden te kijken. Zij verbonden ze met de afgescheurde gordijnen: A la guerre comme a la guerre! 63. HEERLIJKHEID WELSINGE. Gemeente Ritthem. Ook deze berg is schier geheel weggegraven; hij ligt aan de zoogenaamde //verlaten lieule" en aan de sluis van Wel- singe. De berg, ofschoon toch nog goed zichtbaar, is in

Archief | 1888 | | pagina 522