519 1854 -1856 geslecht. In de kroniek van Smallegange staat op de plaat, die hij geeft van het dorp Welsinge, de boven gemelde sluis met het einde van den watergang, en tevens ook het onderhavige bergje afgebeeld. De arbeiderdie hem heeft afgegravenslijt nu zijne laat ste dagen in het Ritthemmer armhuishij had het wel slech ter kunnen treilen! Hij heeft, behoeftig als hij was, alles behoorlijk nagegaan, doch wat hij ook groef, hij vond niets Geene ascli heeft hij geziengeene kolengeen derrie of mest of potjes of scherven of steen en. Geen metaal, geene been deren zelfs en geen pijpjes, die men toch zooveel in de buurt met gebroken glaswerk vermengd en met fondamenten, aan de overzijde van den weg gevonden heeft, zooals ik hierboven opteekende. Palen zijn er ook niet ontdekt, wel bolletjes van witte klei; beneden was alles gewone klei. Het terrein in den omtrek is door dijken en waterkeering zoo gewijzigd, dat het mij niet gelukte om den oorspronke- lijken toestand te begrijpen; het feit, dat hij ligt aan het eind van den grooten Welsingschen watergang, en dat men daar later eene sluis heeft gebouwd, bewijst genoeg dat de oude berg daar op een gewichtig punt was gemaakt. Hoe- velen zullen in den loop der eeuwen van zijne kruin hebben gestaard naar hetgeen er tusschen Arnemuiden en Yiissingen zooai is gebeurd! 64. HEERLIJKHEID MORTIERE. Gemeente Middelburg Zooals wij opmerkten, is de heerlijkheid Mortiere in stuk ken vervallen, van een deel, waarin het kasteel, volgens ande ren een kloostermoet gelegen hebbenspreekt Melis Sïoke het zou den toegang tot Middelburg moeilijk hebben gemaakt. Dit deel lag evenwel noordelijker Het stuk Mortieredat wij noodig hebbenlag noordelijk van de heerlijkheid "Welsinge en het bergje, tegenover de

Archief | 1888 | | pagina 523