520 hofstede van dien naam zeker eens het ridderslot, naast den later bedijkten Welsinger polder en vlak aan de grens van Mortiere. Wanneer men van Middelburg den Schroeweg vervolgt tot niet ver van de hofstede Welsinge, vlak over dat scheidings- punt, ziet men een hooger stuk land, dat bebouwd wordt doch dat nooit iets bijzonders heeft opgeleverd, en dat onge merkt in naastaangelegene landerijen overgaat. Dit is de berg geweest. Hij is reeds een paar eeuwen verdwenen en staat dan ook maar op éene der kaarten van Visscher afgeteekend. Hij lag niet ver van de bovenvermelde Mannenzee en op de grens der Haymanlanden. De plaats, waar hij lag, doet vermoeden, dat bij eens een berg van beteekenis is geweest. Hier sluit dan de reeks bergen aan de zuidkant van Mid delburg; noordelijk lag Nieuwerkerke met de reede van Arne- muiden, en tusschen in de Haymanlanden, die eindelijk ook bedijkt zijn, doch in bun oostkant zeker lang met de baren hebben moeten worstelen. Protector et hostis 65. HEERLIJKHEID G A P I N G E. Gemeente Gapinge. Toen ik de bergen bij Gapinge beschreef, kon ik slechts ter loops vermeldendat ik ergens had gelezen van eenmij onbekenden, in 1790 te Gapinge afgegraven berg. Onder het drukken dezes is het mij nog gelukt de vroegere plaats van dien heuvel te vinden door de hulp van den hoofd onderwijzer, den heer N. Minderhoud. Hij lag vlak bij het dorp, links van den weg, wanneer men van Serooskerke komt en aan een paddat de kortste weg van daar is naar het hof Gapinge. Hij is in bovengenoemd jaar afgegraven en door eene woning vervangen door Andries Meeuwsen, den overgroot vader van den landman A. Dingemanse die er thans woont;

Archief | 1888 | | pagina 524