523 Ik vermoeddat de landen bij Oostkapelle bewoonbaar waren evenals die van Domburg, voordat men de bergjes maakte; intusschen heb ik vermelddat het kerkhof van Oostka pelle misschien een heuvel is geweest. "Volgens van Cittebs waren er rondom dat dorp vele nieuwe landenzoodat in 1199 de Hollandsche graaf Dirk VI daar 250 gemeten, vrij van alle beden ten geschenke gaf aan de abdij van Rijns burg in Zuid-Holland Die bedijkingen hadden waarschijn lijk plaats niet aan den kant der duinenmaar aan dien van Serooskerke. Daar was dus in de 13e eeuw nog door de zee bespoeld land te vinden Een volgende graaf, de Roomsch- koning Willem II, die in Middelburg begraven is, maakte aanspraak op die landen, misschien voor zoover zij niet reeds waren weggeschonkenomdat het aanspoelingen waren van de zee. Hij verkocht ze dan ook later of gaf ze weg In de 13e eeuw maakte men dus in nieuwe polders geene bergen meer. De duinen bezuiden Westkapelle zijn zeker als de Domburg- sche naar binnen verplaatst. In 1822 b.v. kwam aan de zee zijde een wachttoren voor den dag, die zeer waarschijnlijk in 1471, natuurlijk binnenduinswas gebouwd. Zoutelande heeft tot nu toe geene zeer oude munten opgeleverd en is dus niet zoo oud als //het strand" van Domburg. Het oudste muntje is van graaf Aalbrecht. Het overstoven bergje van Zoutelande, no. 20, is een duidelijk bewijs, dat daar geen duinen waren De schrijvers spreken van eene Swalinge, die daar zou ge- loopen hebbenen waarvan misschien de watergang het treu rig overschot zou zijn en ook van een Maputmisschien zuidelijker gelegen. In allen gevalle is de opmerking van den heer K. Baart van gewicht, dat nog heden ten dage een laag duin tusschen Westkapelle en Zoutelande hetwaaigat heet, en dat dit lage duin voor een vroegeren inham pleit. Zelandia illv.stratadl. I, blz. 744; op blz. 755 wordt graaf Dirk VU genoemd. Archief VIe. dl., 3de 8t. 37 i

Archief | 1888 | | pagina 527