524 Ik herinner er aandat men ten zuiden van Zoutelande de hofstede //Waaijenburg" vindt, een naam, dien ik ook ont moette bij Kleverskerke. Rondom Vlissingen, zeiden wij, zijn geen bergen of omdat zij zijn opgeruimd, of omdat deze zanderige streek lang stroo- mend water is geweest, of omdat men ze niet meer noodig oordeelde toen die streek in lioogere schorren veranderde. Het valtdunkt mijniet te ontkennenals men de kaart bezietdat ten oosten van de bovengemelde duingrondeneene reeks van heuvels als het ware een kring vormendeze begint met Zandijk en loopt langs GapingeSerooskerkeAagtekerke het hooge Duivekotden Hazenberg Poppekerke Boude- wijnskerke, de twee bergen van Zoutelandelangs Biggekerke tot Koudekerke en waarschijnlijk tot Noordbeek. Die cirkel is te merkwaardigeromdat de kaart als het ware een twee den cirkel aangeeft, uitgaande van Kleverskerke, langs Pop- pekinderen, Schellag, St Laurens, Brigdamme, Grijpskerke, MariekerkeMeliskerkemet ter Buttinge, de zes bergen rondom Krommenlioeke en Hoogelande tot het Zand. Die cirkels zijn als het ware vooruitgeschoven verschansingen tegen het ter rein van de stadhetgeen dan natuurlijk beteekent het stroom bed van de Arnewaarin de Haymanlanden later bezonken. De laatste werden noordelijk en zuidelijkmen zou haast zeg gen, ingesloten door de bergen van Nieuwerkerke en Wel- singe. Is mijn vermoeden gegronddat Middelburg op eene natuurlijke hoogte ontstaan is, dan is het geen wonder, dat die bergjes den loop der stroomen volgende rondom dien lateren burgheuvel zijn gemaakt. In 1293 werd volgens Dresselhuis Aloude gesteldheidblz. 105, die daarbij aanhaalt Mieris. dl. I, blz. 554, een dijk ge legd van Ylissingen naar Dishoekedat hij daarom Dijkshoeke noemt. Ik ken dien dijk nietdoch wil er op wijzendat ook daar buitenduins overstoveu bergen en weggeslagen landen kunnen hebben gelegen. Ehrlich vermeldde eens in de Mid- delbwgsche courantdat in 1372 de tegenwoordige zandbank

Archief | 1888 | | pagina 528