534 stukjes bevatten. De analyse van dr. Seelheim heeft aange toond, dat al die witte stukjes uit gips bestonden. Meer belangrijk is het, dat men in den berg van het hooge Duivekot, no. 4, knolvormige concreties gevonden heeft, die niet producten waren van menschelijke vlijt, maar die ge vormd zijn in den grond, hetzij in de bergen hetzij, wat mij waarschijnlijker voorkomt, in den grond, waaruit zij zijn op gebouwd. Zij pleiten voor hoogen ouderdom. Prof. Retj- vens vond ook vele dergelijke bolletjes in den Luycksberg en kon er niets meer van makendan dat het geen gewoon krijt, misschien asch ivas. Asch zouden zij het liefst gewild hebben; immers, men zocht naar asch. Omtrent onze, nog bewaard gebleven concreties hebben wij beter inzicht; dr. Seelheim heeft beslist, dat het enkel gips, d. i. zwavelzure kalk is. Zij zijn dan ook niet geschikt om mede te schrijven en hebben niets te maken met bewoning van den berg. Ook in den berg van Hoogelandeno. 40 heb ik derge lijke bolletjes gevonden, doch zij waren veel kleiner. Daar entegen bezorgde men mij uit den berg te Gapinge, uit het bovendeel, een stuk wit krijt, dat echter veel compacter was dan ons hedendaagsch krijt, en voor schrift ook niet te gebruiken was. Dit stuk 76 gr. zwaar, met een specifiek gewicht van 2,9 bestondvolgens dr. Seelheim niet uit gips maar uit koolzure kalk of krijt. Ik geloof niet dat het ooit voor huiselijk gebruik heeft gediend. Liedendie veel in den grond hebben gewerkt, gaven mij de verzekering, dat zij wel eens stukken van wat zij krijt noemden, hebben opgedolven, ter groote van een kegelbal Geologisch blijft de wijze, waarop zich die producten van krijt en gipsonder aanneming van vaste gedaantenge vormd hebbenaltoos wel waardig onderzocht te worden. Schelpen. Zeeschelpen bevatten alle bergen, de een vele, de ander zeer weinige; zij zijn vaak in stukken gebroken maar ook

Archief | 1888 | | pagina 538