536 tijds van sintels en kolen. De aschdeelen waren meestal zwart van kleurdoch enkele afgravers spraken ook van meer geel achtige, zelfs van witachtige asch. Sommigen zagen alleen asch van boven, anderen in den berg, inboeken, zooals men dat uitdrukte, en nog anderen vonden geheeledoor den berg heenloopende lagen van asch, zooals b.v in den berg no. 11. Voor hen, die slechts hier en daar een hoop asch vonden, was dit natuurlijk gemakkelijk te begrijpenvooral indien men die asch nabij of op de kruin vond; doch zij, die geheele lagen vondenwisten ter verklaring niets anders aan te voeren dan dat asch stevigheid geeften dat men dus in die lang vervlogen eeuwen die. asch moet hebben gehaald van elders langs de waterwegen, b.v. van de eene of andere groote plaats, waar men met de asehvaalt verlegen wasomdat men in oude tijden asch, even als thans, wel als loog gebruikte om te wasschenmaar niet om het land te bemesten. Ook mij was natuurlijk die asch een raadseldat ik te minder kon oplossenomdat ik geen asch te mijner beschik king had. Gewone asch in geringe hoeveelheid aan de opper vlakte of zelfs midden in den berg was te verklaren uit tij delijke toevallige bewoninguit herdersvurenuit seinvuren en wie zal het ontkennenuit paaschvuren misschiendoch groote hoeveelheden bleven onverklaarbaar. En het waren niet alleen de afgravers, die in Walcheren in lateren tijd bergen hebben afgevoerdwelke van asch spraken maar ook de ge leerde onderzoekersDuesselhuis Reuvens e. a. Ik nam die aschdeelen dus op gezag aanals eene conditio sine qua non en begreep het gewicht er van met het oog op bewoning of oft'erplaatsen en zoo meer Intusschen heb ik reeds lang ge aarzeld om alles voor waar aan te nemen Mijn goed geloof werd vooral hierdoor geschoktdat sommige afgravers mij ver zekerden volstrekt geen asch te hebben gevondentenzij ande ren mij toestemden waarschijnlijk asch te hebben gezienom dat ik er naar vroeg. Het trof mij, dat men wel van asch van houtskolen sprak, doch dat niemand ooit een duidelijk

Archief | 1888 | | pagina 540