537 stukje houtskool had gevonden en dus slechts uit de asch op maakte dat het kolen waren geweest. Ik zag met bevreemding in de profielschets van den Luycks- berg, door prof. Reuvens, dat die oudheidkundige slechts een betrekkelijk klein hoekje, tusschen de bouwaarde en zan derige kleilagen afbeeldt als zwart van kolen met mosselen terwijl zij die ik over afgraving heb gesprokenmij hebben verzekerd in die asch noch mosselen noch beenderen te heb ben gevonden, die niet zouden hebben ontbroken, indien die aschlagen overblijfsels waren van keukenafval of offerdienst. Uit de meening van Reuvens en Breda, dat onze_ reeds ge noeg vermelde krijt- of liever gipsbolletjes geen gewoon krijt waren, doch misschien asch, maak ik op, dat zij van schei kundig onderzoek geen werk hadden gemaakt, en aan micro scopisch onderzoek werd in mijn studententijd het was de tijd, waarin die geleerden bloeiden zeer weinig tijd be steed. Geen wonder, dat ik mij zeer veel moeite heb getroost om bergasch te verkrijgen tot het mij eindelijk in den loop van dit jaar gelukte. Ik verkreegzooals ik reeds zeideasch in genoegzame hoe veelheid uit den berg onder Hoogelandeno. 40 en zag die aschlaag en dien aschhoek in den berg met eigen oogen, doch zonder een enkel steentje, been of mossel er bij. De afgraver en de eigenaar van den berg verklaarden het zeker asch te zijn ik vertoonde ze aan tuinliedenen zooals ik reeds aan stipte, aan de personen zeiven, die in berg no. 11 en no. 23 zooveel van asch hadden gevonden; zij verklaarden allen, dat het zonder twijfel ascli was; in no. 23 had zij dezelfde zwarte kleur en dezelfde hoedanigheid van uit een uiterst fijn zwart poeder te bestaandat evenals asch en kolen de vingers zwart kleurde, in no. 11 was de kleur lichter. Ik onderzocht ze en vond volstrekt geene aschzoutennoch door het vergrootglas noch door ze met kokend water uit te wasschenik begreep, dat die zouten konden uitgespoeld zijn of b.v. veranderd in gipsbolletjes. In de vast aaneenhech-

Archief | 1888 | | pagina 541