538 tende brokken van die asch vond ik intusschen macroscopisch geen enkel stukje houtskool: ik vond niets dan uiterst fijne in stukjes vervallen plantenelementenmet zeer vele spicula omringd en ingesloten door een zeer fijnen zwarten detritus van diezell'de weefsels, met zandkorrels vermengd. Die lagen waren dus lagen van plantenoverblijfsels met wat zand, doch of dat nu asch kon zijn of zeker niet kon zijn, durfde ik niet beslissen. Dr. Seelheim had alweder de beleefdheidwaarvoor ik steeds zeer erkentelijk ben die stof voor mij aan een deskundig onderzoek te onderwerpenhij vondevenals ikgeene asch- zouten maar wel de fijne vegetabilische elementen en meende zelfs te mogen aannemen, dat bet overblijfsels waren van monocotyledonenmaar, wat bier alles afdoet, hij kwam tot bet positieve besluitdat het geen ascli kon zijn. -/ Het is11 schreef bij mij niets dan veen met eenige klei. De glanzen de zwarte deelen die men voor kool zou kunnen houden lossen in potasch bruin op, hetgeen kool, door vuur verkre gen, nooit doet. Bestanddeelen van asch, alkali enz. zijn niet aanwezig; dit bewijst niet veel; zij kunnen uitgewasschen zijn. Ook zeewater-bestanddeelenNa Cl en gips zijn nauwelijks aanwezig, doch hiervan geldt hetzelfde Daarentegen zijn spons- naalden en diatomeeën vertegenwooordigdde sponsnaalden heb ik altoos als ////marien1"1 beschouwd, ofschoon er ook zoetwater- spongella's zijn, maar de rivierklei, in Nederland althans, be vat geene sponsnaalden. Ik vond ze ook in klei uit denzelf den berg". In den berg van Buttinge heeft de Witte volgens zijn zeggen, bij vroegere afgraving, eene laag zwarte asch gevonden van eene belangrijke dikte. Ik heb een groot deel van het inwendige van dien berg bloot gezienmaar geene asch. Ik zag eene laag zwarte stof concentrisch met den koepelvorm over den geheelen berg doorloopendie ik niet voor asch hield en microscopisch vond ik niets dan zwarte klei, die, naar mijne meening, door afwatering van de oppervlakte uit, laagvormig

Archief | 1888 | | pagina 542