547 hetgeen zelden plaats hadschenen zij met den grond te gelijk te zijn opgevoerd. Somtijds, ofschoon zeer zeldzaam, vond men geheele kruikjes. Zoo in den Pruitbergen dit berust slechts op overlevering, twee ledige Duitsche potjes; in den Luycksberg een stuk van eene bruine kruik, met goed glazuur en aan eene zijde geel van kleur; te Noordwelle (eiland Schouwen) een van buiten en van binnen goed verglaasd potje en eveneens buiten Walcheren, bij Waarde, op eene plaats, die nog de Kasteelberg heet en waar in de 13de eeuw een slot moet hebben gestaan, eene grauwe, onverglaasde 29^c. M. hooge kan met een scheef oor. Ook meende de afgraver van no. 45 stukken van Jacoba-kannetjes opgespit te hebben. Men ziet dus, Walcheren heeft bijna niets opgeleverd; de weinige stukkendie men vondkomen overeen met dergelijke uit den Prankisclien tijd. Ik bezit eenige halzen of tuiten diep in bergen gevondenhet zijnuit den vorm op te makenzeker zeer oude en primitieve voortbrengsels van pottebakkers kunst. Enkele diep gevonden scherven met sporen van glazuur waren gladandere aan den binnenkant geribdzij komen overeen met de geheele potten, afgebeeld door A. Steatingh en dr. Pleyte. "Van den op blz. 501 vermelden mortier heb ik eene afbeelding laten maken in de natuurlijke grootte. In de bergen van PoppekinderendorpButtinge, Weren- dijke, Koudekerke zijn volstrekt geene gebakken steenen ge vonden daarentegen in den berg achter Moesbosch stukken van blauwe vloersteenen Uitzonderingen zijn het, wanneer men gebakken steenen in het binnenste vond, en aan de oppervlakte hebben zij geene beteekenis. Meer dan eens is er een vloer gevonden, onder den top, van Zeeuwsche moppent. w. in Poppekinderendorp en het hooge Duivekot; buiten Walcheren, te Noordwelle, zelfs een van straatsteen enik behoef niet te zeggen, dat dit van late- ren tijd is en dat men die steenen eenvoudig heeft laten liggen. Steenen en scherven aanmaar niet in den bodembetee ken en natuurlijk niets.

Archief | 1888 | | pagina 551