548 Het is opmerkelijk, dat men bijna altoos, zelfs indien er geene hofstede bij isoude Zeeuwsche moppen in den naburigen grond vindtzoo talrijkdat men aan gebouwen of eene steen bakkerij denken moet, die dan ook in oude tijden, b. v. te Zoutelande, heeft bestaan. Bij den Luycksberg vermeldde men een stuk niet gebogen dakpanvermoedelijk Romeinschmen kan met hetzelfde recht van dit stuk steen zonder eenig merk zeggen n een stuk dakpanvermoedelijk niet RomeinschEr zullen wel altoos rechte pannen geweest zijn om iets b.v. te sluiten. Wanneer men dus alles onpartijdig overweegt, dan komt men alweder tot het besluit, dat, wat men van gebakken steenen vondof opgevoerde grond is geweestof van lateren tijd. Er wordt niets door opgehelderd, hoogstens zou men kunnen opmaken, dat enkele voorwerpen herinneren aan Angelsaksische of Erankische tijden. Pijpjes. Van de bekende, in den grond zoo vaak voorkomende, stukjes van dikke pijpjes, zijn er op het hooge Duivekot onderscheidene en te Buttinge slechts eenzonder merk en dus uit den eersten pijpentijd gevonden. In den zoo goed doorsnuffelden Luycksberg en elders zag men ze niet. Zij zijn zonder twijfel door afgraven en weder opvoeren in den grond gekomen. Wij hebben gezien, dat men de heuvels wel eens vertikaal afgraaft, en dan weer ter bebouwing rond maakt; dit kan tot misleiding aanleiding gevenOp deze wijze kan een pijpje van 1600 diep in den berg komen. Werktuigen. Behalve de vermelde schaatsen, bikkel, fluitje, molensteen en mortier is bijna niets gevonden. In een der Zandijksche bergen vond men hoornen kammen en scliapenscharenin den Luycksberg een verroesten sikkelbrokken van handmolen- steenen en een zoogenaamd spinsteentje.

Archief | 1888 | | pagina 552