552 zoodat de middagzon een vrijen blik in het allerheiligste kon werpen, en des priesters oog als van zelfs gericht was naar de plaats, waar men het verblijf der gezaligden plaatste." //En eene gelijke richting", zegt de geleerde godsdienstleeraar verder, //hervinden wij bij de vliedbergen, blz. 99101 en 259. De keisteenen vloer in den Noordwellisclien berg helde af naar het zuiden en de vuurplaats in den Wolfaartdijk- schen was almede aan de noordzijde, terwijl ook op de Eliwerve het Duivelshuis aan de noordzijde lag en de Elis- berg aan de zuidzijde. Wel kleinigheden op zich zelvedoch die door de treffende en ongezochte overeenstemming eene hooge waarde erlangen"! Die Eliwerve is een bijkans 150 gemeten groot blok land rondom Kapelle in Zuid-Beveland die blz. 264 eens omringd was door twaalf vliedbergen zes ten oosten en zes ten westen van het dorpen vier er van op gelijken afstand van het middelpunt In het noorden van die Eliwerve is eene kleine verhevenheid, waarop volgens Smallegange een oud huis placht te staan en die in zijnen tijd //de Duivelsberg" werd geheeten en later Pouckesberg. Ik wensch niets af te doen aan Dkesselhuis' bewijsvoering omtrent de beteekenis van die Eliwerve en dat Duivelshuis, doch wat onze Walchersche bergjes betreft, beteekent, hetgeen hij aanvoert, weinig voor eene lichtvereering. Indien men in alle bergen naar het zuiden hellende vloeren gevonden had zou de beteekenis groot zijn, doch dit éene geval te Noord- welle bewijst niets, vooral niet indien men bedenkt, dat in den loop der eeuwen een berg aan de zuidzijde meer kan uit- droogendan aan den noordkant. En wat beteekent voor de lichtvereering het feitdat de opening aan den strandtempel aan de zuidzijde lag doen wij niet hetzelfde met onze zomer- kamers en zijn wij daarom lichtvereerdersWelk verstandig mensch zal aan het strand een tempel bouwen en hem aan de noordzijde openlaten? Is Duivelsberg wellicht Duivesherg van den naam Duive, zooals in Duivendijke, Duiveland enz Alhoewel ik nu, hoe ongaarne ook, in mijne prozaische

Archief | 1888 | | pagina 556