Raadpleegt men daarenboven ons kaartje, dan zal men zien, dat die regel van drieën ons gewoonlijk in den steek laat. De bevolking was ook te gering voor zoovele bergen. Nog iets anders wordt als bewijs aangevoerd. Het is be kend, dat ook Christenkerken op of bij oude offerplaatsen der heidenen zijn gebouwd: Sancta Maria sopra Minervaom dat men nu, ook in Walcheren, kerken op of bij bergjes vindt, heeft men tot heidensche heiligdommen besloten. Het komt mij voordat die deductie gevaarlijk is. In Walche ren hebben wij voorbeelden van op bergen gebouwde kerken b.v. Brigdamme, Buttinge, Schellach en misschien nog an dere wij hebben vele voorbeelden van kerkengebouwd bij ber gen, doch nog meer van kerken, gebouwd ver van heuvels. Indien men nu offerplaatsen had uitgezocht en onze bergjes zulke waren geweest, waarom dan niet altoos op een berg gebouwd, en waarom niet een enkele maal hoog op zulk een heuvel, doch, als men het deed, steeds op een afgegravene? In roomsch-katholieke berglandenen roomsch-katholiek waren onze voorouders, toen zij kerken bouwden, is juist menige kapel in de hoogte gebouwd. Dat de gevonden asch en beenderen volstrekt niet op altaren wijzenis genoeg gebleken. Reuvens heeft zelf moeten toe staan dat de beenderen dooreen en de zoogenaamde asch niet regelmatig lag. Wij hebben geziendat men asch met veen heeft verwisseld. Aangenomen dat men den bovengemelden berg bij Kapelle den Duivelsberg T) noemdestaat toch hier tegenoverdat niemand in Walcheren ooit heiligen schroom voor die berg jes heeft gehad. Düesselhuis spreekt ook over den Hazen berg, den Asenberg onder Arnemuiden 2) schijnt hij niet gekend te hebben, evenmin als den naam van den Ossenberg. Men weet dat men in Zeeland voor hazen azen zegt en dat TDresselhuis Aloude gesteldheid, blz. 45. 554 a) Op de topographische kaart en op die van Pické staat verkeerdelijk Arenberg.

Archief | 1888 | | pagina 558