557 wijdt er verscheidene bladzijden aan. Hij meent, dat men in de heuvels niets dan de asch heeft geplaatst, en die gewoonte gestaakt heeft, toen men van de Romeinen het begraven ge leerd hadenhad er bij kunnen voegentoen de Crematie voor goed door Karel den Groote werd afgeschaft. Dit gevoelen wordt aannemelijker door de wetenschap, die wij thans bezittendat men ook geraamten in Rriesche ter pen heeft gevonden a)en evenzoo aan de kusten der Oost zee, b.v. op het eiland Rügen, waar de bergjes volgens ge tuigenis van een Zeeuw, die ze daar zag in 1885, volkomen hetzelfde uiterlijk hebben als hier. Speeleveldt zelf haalt een voorbeeld aan van een in 1777 op Texel ontgraven heu vel, die bij een omtrek van 136 Rijnlandsche voeten eene hoogte had van 14 voetenvolmaakt gelijk aan de Walcher- sclie, waarin men velerlei gereedschappen vond, lansen, ge bitten, bijlen, zijglepels en metalen potten. Uit een en ander vloeit nu wel voort, dat men tumuli met geraamten heeft gevonden, evenals dr. Rolmeu 2) een berggeraamte heeft ge vonden in zittende houding in een boomstam, doch daaruit volgt nog niet, dat alle bergjes grafheuvels zijn geweest. Hadden zij in Walcheren er toe gedienddan zou er wel alge meen eene overlevering zijn overgebleven als van den berg van Aagtekerke, en had de bijgeloovige bevolking, die zelfs nu nog begraafplaatsen schuwt, ook de bergjes wel voor spookplaatsen gehouden, of er andere legenden mede verbonden, dan die van het geboorteoord der kinderen te zijn. Menschenbeende- ren, urnen met asch, wapenen: niets van dat al. De geraamten op het strand van Domburg bewijzen, dat men in de zoogenaamde Romeinsche en Angelsaksische tijden x) Verslag Friesch genootschap 18841885 a Aanwinstenblz. 81. Mr. J. Dirks, Naschrift op de verhandeling van prof. Pigorini blz. 48. 2) Dr. F o lm er Bijdragen over Friesche schedelsN. Tijds. v. Geneesk., jaarg. 18831885 en 1887 en Idem, Beschrijving van eenige Crania Gronin gen 1881.

Archief | 1888 | | pagina 561