559 berg en verlustigt zij zich in het bekoorlijke uitzicht, maar eene vereenigingsplaats is het nooit. De landman maakt van den zondag liefst een rustdag en bij kermissen zoekt men al toos alleen de kom des dorps, de markt, de klapbank, de herbergmaar niet dealleen voor den stedeling vreemde natuur. Dat de bergjes later op buitenverblijven wel eens tot ver lustiging zijn gebruikt en zelfs zijn opgericht ligt in den aard der zaak, doch landlieden hebben zulke dure bergen nooit op gericht, dan door nood gedwongen. Weelde heeft men hier oudtijds wel niet gekend. Waren de bergjes in ouden tijd uitspanningsplaatsen ge weest, dan zou men ze ook wel vinden op de verblijven der geestelijkheid. Doch juist daar ontbreken zij. Westhove, Monnikenhof, het Prelaatshof, Waterlooswervehet klooster te YrouwepolderSt. Jan ten Heere, Soetendale, Santvoort, het onder Mariekerke nabij de hoeve //den Molenwal" wellicht eens een aan een driesprong gebouwden vluchtberg gelegene Pastoorshof strekken ten bewijze. Dat vroeger of later op sommige bergjes is gebouwd, b. v. Poppenkinderendorp en het hooge Duivekot, is zeker en ook zeer begrijpelijk; men liet, zoo als blijkt, den vloer wel eens liggen. De zuidwaarts afhellende vloer van Noordwelle zal ook wel een huisje geweest zijn; het is jammer, dat men niet opgeteekend heeftwelke straatsteenen daar lagen. Paalwoningen. Ik wensch thans te overwegen of men in onze bergjes paal woningen zien moet, Habitations lacustreswoonplaatsen midden in het water opgericht op palen en plankendie door keuken afval en bewoning 1215 M.. hoog zijn geworden; ik behoef ze niet verder te beschrijven. Luigi Pigomni, professor en directeur van het praehisto- risch museum te Rome, heeft niet alleen de ïerramares van Emilia en van gansch Italië, doch ook die van Hongarije en

Archief | 1888 | | pagina 563