561 zijn of van 600 na 0. Die van Emilia in Italië en andere plaatsen van Europa zouden zijn van voorhistorisch en tijd. Van hetzelfde gevoelen is dr. A. Polmer, te Eenrum, die zich zooveel met de Ethnographie van Groningen heeft bezig gehouden en dr. W. K. J. Schoor die scheikundig de gronden der terpen onderzocht, en eveneens bijzondere studie maakte van de daarin gevonden beenderenen wiens werk thans naar ik meen, ter perse ligt. Pigorini zegt uitdrukkelijkdat wel het vinden van palen een positief bewijs is voor zijne stelling, maar dat het ont breken van palen en planken, al het andere gelijk zijnde, geen bewijs is van het tegendeel. Hij houdt de meeste in Europa voorkomende Terramares voor praehistorischen die van Priesland, omdat er Pomeinsche voorwerpen in gevonden zijn gedeeltelijk gemaakt in het begin'gedeeltelijk in de 7e eeuw onzer jaartelling zooals ik zoo even vermeldde. Er zijn in Groningen en Priesland ook kleinere maar hoogere terpen of Wierden; of men deze, met onze bergen meer over eenstemmende bergjes, ook voor paalwoningen houdt, is mij onbekend. In 1887 zijn dr. Schoor en dr. Pleyte door de regeering uitgenoodigd de afgraving van terpen bij te wonen; van dit onderzoek is veel te wachten Indien prof. Pigorini, toen hij Nederland bezocht, geweten had, dat ook in Walcheren heuvelen te vinden zijn, had hij zonder eenigen twijfel ook ons gewest de eer van een bezoek aangedaan. Indien hij ze zag, en wist, wat men er in heeft ge vonden, zou hij geen oogenblik aarzelen; ook bij ons zijn bijna altoos asch en kolenen beenderen gevonden en in de bergen van Serooskerke, Poppekinderendorpden Hazenberg, en in dien van Noordwelle in Schouwen zijn overblijfsels van palen of paaltjes gevonden en altoos lag er eene sloot rondom het berg land; er zijn potscherven, zelfs schaatsen en andere geslepen beenderen gevonden en zij warenoorspronkelijk wellicht al toos georienteerd. Ik aarzel dan ook geen oogenblik aan te nemen, dat tijdelijk bewonen het doel kan geweest zijn en

Archief | 1888 | | pagina 565