52 werd in 1489 gewerkt en in liet volgende jaar 17 roeden 5 voet sclialiedek op deze poort gedekt. In 1490 kreeg de stads-chirurgyn 20 fi omdat hij Adeiaan den maljenier ge meesterd had n van dat zijn heen te broke was in den dienst van de stede als de noirtdampoirte bernde." Misschien dienden voor deze poort ook de zes vanen waaromtrent men in de rekening van 1490 vindtdat //Remijn de crepele schildere" 4 kreeg om die te verven aan beide zijden, met olieverf, met burchten omme dedampoirte toren." Er was op deze poort eene klokdie in een klokhuis hing (1490) en als luiklok dienst deed (1492). In de rekening van 1490 wordt ook melding gemaakt van den aankoop eener klok van 173 tegen 4 gr. 8 m. het ffi, om in het waak - huisje aan de noorddampoort te hangen. In 1493 werd op deze poort het uurwerk geplaatst, dat vroeger in den toren der Westmonsterkerk gestaan had (zie aldaar) en dat door Camp Davidsz. uit den Haag hersteld werd, aan wien daarvoor, benevens voor de plaatsing en de levering van ijzerwerk 12 10 werd betaald. Jan Rijpersz. kreeg 5 fi voor den wijzer te snijden. In deze poort was eene bewaarplaats van krankzinnigen gelijk blijkt uit de rekening van 1493waarin gezegd wordt dat eene tralie gemaakt was voor het venster //daar de dolle personen in liggen," en uit die van 1494, waar men leest van //binnen de dampoort in 't dollehuis." In de rekening van 1492 wordt er gesproken van eene dollekamer." Zuiddampoort. In de rekeningen van 1480 en 1481 komen een aantal posten voor wegens een nieuw werk dat nu eens aangeduid wordt als //op den dam," dan weder als //an die Zuytdampoirte" en ook //up die brugge van den dame" of //up die logenbrigge." Het betreft o. a. het bouwen van een torentje op gezegde brug, de logen- of leugenbrug. Er werd een arduinsteen gekocht om den burcht van te maken, die in gezegd torentje geplaatst werd, (1480) Jan Yan Lieee

Archief | 1888 | | pagina 56