568 bedoelde verzameling wordt bewaard. Die koopvaart heeft on geveer drie eeuwen kunnen duren, en was ontstaan of uit vrije beweging of omdat naburige plaatsen misschien de kust van Goeree of Schouwen immersook daar zijn Romeinsche mun ten gevonden onbruikbaar waren geworden. De handel heeft weder opgehouden, omdat de oorlogstijd te vele gevaren aan bracht of misschien ook wel, omdat de havenplaats niet meer geschikt was; in de derde eeuw b.v. woedde er een gevaarlijke orkaan Het is echter mogelijk, dat dat verkeer heeft voort geduurd nog na den tijd van Tetrictjs en tot aan den tijd dat de invloed van Rome was gefnuikt. Immers in de ver zameling van het Zeeuwsch genootschap is eenelater te Domburg gevondene, munt die jonger is dan van Tetrictjs zij is uit den tijd der Constantijnen. De offersteenen bewerkte men niet hier maar in de Rijnstreek en zond ze bij scheepsgelegenheid naar Walcheren; althans er is geen enkel bewijs voorhanden dat men ze hier kon maken en op de steenen zelve vindt men, behalve het woord Am- bachtiusdat ook in Caesars schriften voorkomtniets dat ons hedendaagsche plaatsnamen voor den geest roept, tenzij de naam der godin zelve. De hoogleeraar Kern brengt haar naam met den Noordschen Nehal in verband; ik voor mij omhels nog steeds het gevoelen, dat het eene schrijfwijze is geweest in plaats van Nihellinne en dat dit eenvoudig be duidde de den Romeinen onbekende godin van Nieuw He lium dat men althans de zee Helmin noemde en dat de in deze oorden veelvuldig voorkomende namen van Elle en Helle daaraan herinneren, is wel bekend. Het is mijne taak niet hierover uit te weiden; voor mij is het genoeg, dat er toch menschen en zelfs priesters moeten hebben gewoond. Men meentdat de eerst ontdekte begraafplaats op het strand tot die jaren behoort. Anderen noemen Nieuw Helvoet Novio Helium; ik zie daar geene reden voor. Cf. de Dissertatie van dr. Knappert over het ForJclore.

Archief | 1888 | | pagina 572