569 De vraag doet zich voor: heeft men in dien tijd of wellicht nog vroegertoen men de bewoners denkelijk Kelten noemde de tegenwoordige bergjes gemaakt! Ik meen hierop ontkennend te moeten antwoordenomdat erde bewuste dakpan uitge zonderd! in Walcheren nooit iets gevonden is, dat aan Eome herinnerten tochwaar Eomeinen warenlieten zij ook sporen van bewoning achter. Hunne woonplaatsenwaartoe de Eomaeport of Eoompot toegang verleende, zijn door de zee verzwolgen en het hedendaagsche Walcheren bestond nog niet. Dat aan onze westkust veel land is verdwenenweet een ieder. De Domburger begraafplaatsen liggen in zee en de goed beschutte dijk van Westkapelle, die eigenlijk slechts een duin is, steekt als eene punt vooruit Van de eerste kerk van Westkapelle lagen in Eeigersbergs tijd de overblijfselen met nog veel landdaar waar nu de zee eene voor den dijk gevaarlijke diepte uitholt; men heeft er wegen en boomen bij dijkvallen ontdekt en hetzelfde geldt voor Zoutelande. Wij spraken er reeds van, dat men daar in 1822 buitenduins eene binnenduins gemaakte sterkte bloot zag komen en nog dezer dagen vond men in het van onder de duinen voor den dag komende veen een kruikje of pot met twee ooren van blauw achtige kleur; de vinder was de burgemeester van Aagtekerke, de heer J. Peper. Evenals Groningen (Westerhoee Twee hoofdstukken uit ons dijkwezen) rolt ook Walcheren, gelukkig zeer langzaam, naar binnenen zijn voorland is verzwolgen. In de 13e eeuw lag voor Cadzand het Wulpeneiland met duinen en onderschei dene dorpen; het was 3 uur lang. Noordelijker nog lag Schooneveldedat een kerkdorp bevatte en in historische tijden in eene zandbank is veranderd. Nog meer voor Walcheren liggen de zandbanken, Walvischstaart en Elleboog, wier namen aan Walcheren en Helium herinneren; van de Elleboog heeft Ehrlich indertijd medegedeeld, dat er in geschiedkundigen tijd nog bedijkbaar land op lag. Voor Zoutelande ligt eene

Archief | 1888 | | pagina 573