570 zeebankvoor Domburg liggen de Rassen, die vroeger ook wel weilanden zullen, geweest zijn, althans Hazen is het Duit- sche woord voor weigronden. Nog noordelijker vindt men de hooge duinen, //Westeroog en Oosteroogzijn dit schippers- uitdrukkingen of zijn het namen van vroegere eilanden? Men weet, dat het oud Friesche woord oog eiland beteekende Calandsoog, SchiermonnikeroogRottumeroog evenals eye in Norderney en meer andere. Geheel noordelijk lag de Romae Porta, die dus de haven was tusschen die half Ro- meinsche eilanden. Ons toen bewoond voorland is dus vergaan en het heden- daagsche Walcheren was toen nog onbewoonbaar. Indien het be woonbaar ware geweestzouden de geromaniseerde kooplui wel eenig spoor hebben nagelaten, maar in geheel Walcheren is nooit zoover bekend een enkel Romeinsch muntje ge vonden. Doch hoe ook; in dien tijd zoek ik het begin der bergen niet. De tijd van Car au si us. üp het laatst der 3e. eeuw leefde Cakatjsius, wel bekend bij den teruggang van het Romeinsche rijkvolgens den heer Dteks de eigenlijke stichter van het Litus Saxonicum en van de toen ontstane waardigheid van Graaf van het Saksische strand. In dien tijd, in het jaar 287, werd hij zelfs Keizer over Britannia. Ik zou van dien grooten man hier niet spreken indien hij niet in het met buitengewone geestdrift voor Ne derland geschrevene werk van Watts de Petstee B, ook vermeld door Nagtglas 3)een Zeeuw wierd genoemd. Jam mer voor der Zeeuwen nationalen trots is daar geen andere grond voor, dan dat hij een Menapiër was en alle Menapiërs waren toch geen Zeeuwen! Caeausius heeft zeer vele en zeer The history of Carausius, the Dutch Augustus. Poughkeepsie1858. -) Onze Voorouders. Ven eerste hoofdstuk uit de geschiedenis van Zeeland blz. 27.

Archief | 1888 | | pagina 574