53 de steenhouwer, kreeg £3:3 //van ons vrouwenbeelde mitter tabernaculë, die hij gehouwen en vuijtgesneden heeft en dat men oirdineren ende stellen sal an thorenkijn van den nyeuwen werk up ten dam"' (1480) waarmede schijnt bedoeld te worden een beeld van onze lieve vrouw (de heilige maagd.) Bovendien werd er aanbesteed het maken van een nyeu patroon" van O. G. H. en Y. voor het nieuwe werk op den Dam (1480). Er werd nog een schild geplaatst dair den arint (arend) inne gemaect en geverwet is" (1481). Men heeft hier zonder twijfel te denken aan de brug tus- schen de beide Dampoortendie duidelijk te zien is op de afbeeling van Middelhuig (zoogenaamd) van het jaar 1400 bij blz. 410 in Smallegange's Kroniek van Zeeland. Zooals in Archief Y stuk vermeld wordt, was deze brug vaneen toren voorzien. Thans werd er nog een bijgebouwd en zij vertoont zich dan ook op de zooeven gemelde afbeelding tusschen twee torens. In de rekening van 1483 vindt men dat er te Dordt hout gekocht werd //om aan de poorten van de stad mede te bolwerkenen ook eene betaling van 14 aan meester Jacob Yan Leijen, die 7 dagen hier vertoefde //om te ordineeren de blokhuizen en bolwerken tot bewaarnisse dei- stad." Dat erzoo wel aan de Zuid- als aan de Noorddampoort een blokhuis gebouwd werd, blijkt uit de rekening van het jaar 1484 en het zijn waarschijnlijk deze uitbouwselsdie aan de buitenzijden der poorten op de bovengemelde afbeelding duidelijk te zien zijn. J. Ehulicii handelt in zijneBijdrage enz. blz. 16 v. v. ook over het blokhuis door hem een portaal genoemdaan de Noorddampoortdoch haalt daarbij ten onrechte de stadsrekening van 1485in plaats van die van 1483 aan, en bouwt dus daarop ook de onjuiste veronderstelling dat de versterkingen zouden zijn aangebracht onder den indruk der geweldenarijen door de Ylamingen te Ylissingen gepleegd, dewijl dit eerst in 1485 plaats had.

Archief | 1888 | | pagina 57