576 gebouwd; ik heb vroeger reeds gezegd, dat ik die van Se- rooskerkehet hooge Duivekotter Buttinge voor ouder meen te moeten houden dan andere. Mocht het evenwel later blijkendat het tegenwoordige Walcheren in voorhistorische tijden bestaan heeft of mochten er voorwerpen worden ge vonden, die naar zulk een tijd verwijzen, dan zou ik niet aarzelen om ook aan onze bergen een vóorhistorisclieneen Celtischen ouderdom toe te kennenonze geslepen beenderen en de door mij eerst onlangs geziene vuursteenen zouden daarmede niet in tegenspraak zijn; in dat geval zouden het geene vluchtheuvels maar woonplaatsen kunnen geweest zijn van niets bezittende menschen. De kronieken zeggen, dat de Friezen later naar hun land terugkeerdende Zeeuwen bleven dus de bewoners en ver mengd natuurlijk met lien, die er grondbezitters waren ge worden ontwikkelden zij zich al meer en meer. In de zevende eeuw trachtte dan St. Eloy uit Vlaanderen hen tot het Christendom te bekeeren x)doch dit mislukte. Met meer vrucht beproefde dit, vele jaren later 695 Pepijn van Heestal, die na zijne overwinning den heiligen en ijverigen Willebeobdus 3) uit Engeland liet overkomen. Deze, thans de patroon van Nederland, landde, zooals bekend is, in de haven van Walcheren die Melis Stoke 600 jaren later Westkapelle noemde 3)en hij verkreeg voor zijnen arbeid uitgebreide landerijen. Hieruit blijkt, dat er landerijen moeten geweest zijn; immers schorren en moerassen zal men zoo groot een man wel niet hebben vereerd. De groote zendeling vond Men citeert: Vita St. Eligii, dl. II, blz. 288. s) Dkusselhuis Aloude gesteldheidblz. 58. 3) Sommige geleerden meenendat kapelle van kaap zou afgeleid moeten worden. Ik meen dat het in strijd is met de oude geographie van Walcheren om aan eene Westkaap en Oostkaap te denken. Overal vindt men plaatsen, die op kapelle eindigen, b. v. zelfs te Osnabriick een West- en een Oostkapelle, evenals hier.

Archief | 1888 | | pagina 580