577 bij zijne aankomst nog wel heidensche beelden maar nergens lezen wij dat hij offerbergen vernietigde. In den laatsten tijd der Friezen vonden ook de invallen der zoogenaamde Noormannen en Denen plaats, waarvan de jaarboeken zooveel ijzingwekkends verhalenmaar van wier verblijf en gruwelen niets is overgeblevenuitgezonderd mis schien hunne te Domburg begraven lijken. Het komt mij voor, dat vele aanzienlijken, open of bedekt, de nieuwe leer en dus ook het huis der Frankische koningenzullen hebben begunstigd en dat de oude godsdienst reeds eene religio Pa- ganormn zal geworden zijnen dat men daaruit verklaren moet, waarom de kampvechters voor het oude geloof, dan eens blijven konden in Walcheren en dan weder moesten ver trekken maarwat er ook gebeurd zijonze bergen hebben geen enkel wapen, geen enkel lijk, geen enkel monument bewaard; het kon wel zijn, dat de christen-kroniekschrijvers hen met wat al te schrille kleuren hebben geschilderd 1). Ik behoef er niet op te wijzen, dat ik in dien Friesclien tijd den naamsoorsprong plaats van het woord hill, dat bij enkele bergjes, GiperhillMoggershill, Eeigershill en misschien in de voor Schouwen liggende zeebank //de Hills" is blijven bestaanzoo ook van enkele dorpen en van mansnamen misschien zelfs van onzen Poppe indien deze althans geen later aangekomenrijke Ylaming is geweest. Ik wil er echter op wijzen, dat, naar taal en volksgebruiken te oordeelende toen zeker reeds conservatieve Zeeuwen niet veel van de Friezen hebben overgenomen. De tijd der Franken. Toen op het laatst der 9(,e eeuw Kakel de Gkoote de Saksers en Friezen en, ik weet al niet wat, had ten onder Zelfs Dresselhuis schroomde niet een deel dier histoire-bataille in zijn stukje: De Denen in WalcherenZeeuwsche volksalmanak 1838, romantisch voor te dragen

Archief | 1888 | | pagina 581