578 gebracht, begon ook hier het nieuwe geloof het heerschende te worden. Zijn zoon, Bodewijk de Vroome, ontving juist daarvoor dien schoonen bijnaam, omdat hij in gelegenheid was de nieuwe leer overal en met goed gevolg te beschermen. Talrijk zijn de ook te Domburg, en misschien zelfs in graven van het hedendaagsche dorp, gevonden munten van dien vorst met het Xristïana Religio erop en men zou kunnen aan nemen dat Walcheren zich onafgebroken onder den bescha- venden invloed dier liefde predikende leer heeft ontwikkeld indien men niet stuitte op eene gaping in de reeks der ge vondene geldstukken. Immers tusschen een te Brugge geslagen denarius, dien men aan Kauel den Eenvoudige, 898 923, moet toeschrijven en die in eene private verzameling wordt be waard welke denarius de jongste is van de te Domburg ge vonden Karolingische en de daarop volgende muntdie men aan Graaf Eloris III11571190, toeschrijft, bestaat eene gaping van ongeveer 300 jaren. Het is wel mogelijk, dat de ontbrekende nog van onder de duinen zullen voor den dag komen of gevonden worden in de diepte der oudste begraafplaatsen. Gebeurt dat niet, dan zou eruit volgen, dat Walcheren een tijd lang geene geschiedenis heeft gehad J). Het is waarschijnlijker, dat zich langzaam maar zeker een vast bestuur heeft ontwikkeld, kerkelijk en politisch, en ge durende dien tijd de rol onzer bergen geene andere zal ge weest zijn, dan dat, rondom sommige hunner, middelpunten van verkeer dorpen zullen ontstaan zijn dat zij weg wijzers waren voor ridders om hunne burgten te bouwen, voor ambachtsheeren om de grenzen hunner bezittingen te Wij hebben vroeger reeds meermalen vermeld, dat men in Walcheren zelf geene oudere munten gevonden heeft dan van de 13ae eeuw. De oudste, onlangs bij het bouwen der zaal voor kunsttentoonstelling, te Middelburg, ge vondene munt is van Arnold VIII, van I.oon, 1280—1328. De oudste in Walcheren te Mariekerke van Jak van BRErAGNE, van 12371280.

Archief | 1888 | | pagina 582