579 bepalen en voor de geestelijkheid om te weten, waar men met de meeste verwachting kerken en kapellen kon stichten. Talloos zijn in Walcheren in lateren tijd de buitenverblij ven geweest, waaraan men den sierlijken naam van burg heeft gegeven, doch van middeleeuwsche burgten is weinig of niets bekend. Oude namen pleiten er echter voor; daarom heb ik te Oostsouburg den Burgblok voor een gewezen burg en berg durven aanzien. Talrijk zijn ook de vele kerkjes met of zonder huizen en vele in Zeeland de dorpenwier namen eindigen op kerke. Dbesselhuis zegtdat die uitgang 39 malen in Zeeland voorkomt 3)zonderlingdat hij vermoedtdat het eene omzetting zijn zou van erkeakkerervewervel Op het verband tusschen de ligging onzer heuvelen en die der kerken heb ik boven genoegzaam gewezen. Toen begonnen de bergjes reeds te verdwijnen en in Holland deden zij dit nog spoediger. De tijd van de Hollaridsehe en Ylaamsche Graven. Na den Frankischen tijd was Walcheren om bekende redenen een twistappel tusschen de Graven van Ylaanderen en die van Holland, tot eindelijk het pleit ten voordeele van het laatste beslist werd, en Willem III in 1323 zich'het eerst kon noemen Graaf van Holland en Zeeland. "Van al de "Vlaamsche schermutselingen weten de grond en de bergen van Walcheren niets te verhalen 2); dat er niets is overgebleven van den grooten slag bij Westkapelle in 1253 tusschen Guv van Dampiebue en Flobis den Yoogd, zou haast doen vermoedendat de lijken onder de duinen of in zee liggen. De oorkondenwaarin dat alles in détails zal L. c., bl. 61. 3) Het is zeer gewichtig, dat de heer C. van Peteghem te Parijs in het bezit is van eene munt met het omschrift: moneta Middelb., door Guï van

Archief | 1888 | | pagina 583