581 meer BreedhoofdenBrachycephalen en Mesaticephalen voor kwamen, dan onder de primitieve strandbewoners van Zeeland; een brachycephale stam is vermengd geraakt met den vorigen. Onderzoekt men verder de begraafplaatsen van indel6de eeuw verzwolgen dorpen van de overige eilanden, dus niet van Walcheren, dan leert men eruit, dat de bevolking van die plaatsen bijna geheel brachycephaal of breedhoofdig was, met een hoofdmaat van 88 Zoo hadden tien door mij gemeten schedels uit Oud Noord-Bevelandgemiddeld eene lengte van 177 c. M., eene breedte van 156 c. M. en dus eene hoofd maat van 88 en een Reimerswalerdien men in het museum te Sluis bewaart, van 85,5. Tot die dorpen behoorden 's-GravenhoeckeReimerswaal, Nieuwlande en ook Saftinge in het land bij Hulst. Men kan dit beter uitgewerkt vinden in de Craniologische bijdragen van dr. Sasse en van mij waartoe men verschillende jaargangen moet raadplegen van het Ned. tijdschr. v. Geneesk. Ik mag ter dezer plaatse wel volstaan met eruit te besluiten dat dus na den bergbouw een gansch andere volkenstam met donker hoofdhaar van het oosten uit naar Zeeland vertrokken isuit Zuid-Holland of Noord-Brabant of uit het land der Walen. En dit verschil loopt nog in het oog! Walcherens bevolking is eene ge mengde gewordenterwijl die van de plattelandsdorpen in Noord- en Zuid-Beveland ook wel gemengd is geworden maar zoo dat de breedhoofdige type vooral in Noord-Beveland een sterk overwicht heeft, terwijl op de Walchersche dorpen de aloude type der blonde strandbewoners nog alles behalve zeld zaam is 1). Met zekerheid kan men voorspellen dat, indien er geen stoornis komt in den loop der emigratie en immi gratie, de breedhoofdige type de andere, ook in Walcheren, geheel zal vervangen. Het zal den nakomelingen van de oorspronkelijke bergmakers gaanzooals het den bergen is gegaan en nog gaat. Zij zullen uit Walcheren verdwijnen en J) Ned. tijds. v. Gen IIde Afd., 1885.

Archief | 1888 | | pagina 585