54 Er schijnt in deze poort eene bewaarplaats geweest te zijn voor gevangenen, dewijl er (1475) een touw gekocht werddat op de Zuiddampoort dienen moest om de misda digers te examineeren. Het was misschien hetzelfde lokaal, dat als de //pijnpoort" wordt aangeduidzooals in de reke ning van 1477, waar eene uitgaaf voorkomt voor timmerwerk //in de pijnpoirte," in die van 1480, waarin de aankoop van hout vermeld wordt voor den zolder in het huisje staende neffens de pijnpoirte" en in die van 1490 waarin ook weder sprake is van touw voor die poort. In de rekening van 1491 worden de kosten verantwoord voor het maken eener nieuwe sluis buiten de Zuiddampoort en in die Van 1497 is de aankoop vermeld van 100 esschen en eiken plantsoen a IJ gr. het stuk om den singel buiten die poort te beplanten. Seis- en Langemele-poort. In de rekening van 1454 komt eene betaling voor van 4 C 7 gr. voor twee houten beelden van onze vrouwedie in gezegde poorten staan moesten en in die van het volgende jaar vindt men eene betaling voor gezegde beelden, twee zoete vrouwen genoemd, te verven. Stadsmtmr. Vestingwerken. Wat den stadsmuur en de overige vestingwerken betreft, teekende ik het navolgende aan. In 1451 werd veel gemetseld aan den muur tusschen de Zuiddam- en Ser Geerstraatpoorten en in de rekening van dat jaar wordt van twee nieuwe torens aldaar gesproken. In die van 1480 wordt van eene deur tusschen beide poorten melding gemaakt. Tusschen de Seis- en Noordpoort werd in 1466 een nieuwe vestingtoren gebouwd. Van Andries Keldebman werden daarvoor en voor het //cuupky" (kuipje) ter seispoort gekocht het navolgende arduin: 55 cantelsteenen (kanteelsteenen) a 10 gr. de voet, n lanc en 5 vier voet breed, acht en voren rey gehoud nad thoï" (achter en voren op de rei ge-

Archief | 1888 | | pagina 58