58 van 't voorz. klooster2°. van der Minderbroeders hoek tot de poorte toe van den nederhove van 't klooster," 3°. van de nederpoorte tot den koolhove." In 1493 had Lieven de warmoesman met zijn broeder voor 15 10 aangenomen //de groote wate (vate) voir cloest (klooster) poirte te ruijmê." Er werden toen nog voor 11 7 2 verschillende watergangen binnen de stad, de vesten hij al de poorten en onderscheiden putten schoongemaakt. Het komt mij voor, dat de Monnikengracht en de water gang voor de Abdijwaarvan hierboven sprake iseen en hetzelfde zijn en dat de groote vate (Aant. 2) vóór de kloosterpoort zich bevonden heeft, waar nu het plein, de Balans, is. Het Minderbroedersklooster heeftzooals bekend isgestaan waar nu de Heerenbeurs en de Bogardstraat gevonden worden. Het plein, de Balans, wordt thans nog door twee riolen doorsneden, die zich vereenigen juist voor de abdijpoort, van welke de eene strekt in de richting der huizen ten noorden van de Bogardstraat en de andere in de richting van de Spanjaardstraat. Dit een en ander in verband be schouwd ook met de wetenschap, dat insgelijks andere riolen in de plaats gekomen zijn van vroegere grachten, water gangen of duiven, ligt het, dunkt mij voor de hand om aan te nemendat de Monnikengracht gestrekt heeft van het Minderbroederkloosterdoor evengemeld plein de Balanshet Bagijnhof (thans het terrein der sociëteit Sint Joris) om zich daarachter met de stadsgracht te vereenigen. Dat er zich een stads-waterloop in het Bagijnhof bevond, blijkt uit mijne vorige aanteekeningenArchief V stuk 2 blz. 224. Beestenmarkt. 1462. Aan de zusters bach ten 's Gravenhove werd 12 G betaald (1475) //ov die hofstede va dair die beestemert nu leget" en een gelijk bedrag van //houdenisse van eenmeijskin, die zij hebben gehouden van een hofstede toebehoren den voors magdekine en die de stede gecocht heeft en d nu de beeste mert gemaect is."'1 (Zie Inventaris no. 452).

Archief | 1888 | | pagina 62