2 zich belasten willen met stadsreceptenwanneer het geen consult geldt, of wanneer de lijders, buiten hun weten, een ander gaan raadplegen. Ofschoon nu de toenmalige inspecteur die zaak onderzocht, vond hijin den modus quo van het leveren door doctoren te Goesgeene wetsovertreding. De raad was een ander gevoelen toegedaanen handhaaft nog op dat punt haar eenmaal uitgebrachte meening. Ik heb liet pro et contra in die zaak gehoord en ben daardoor opgewekt geworden eens voor Middelburg op te sporen en op te teekenenof het vrije leveren van geneesmiddelen door doctoren aan patiënten in de hoofdstad van Zeeland veroorloofd is geweest dan wel, of het niet ten allen tijde door de stadsregering minder wenschelijk is geoordeeld. Men zalvlei ik mijde oplossing dier vraag kunnen opmaken uit de hierachter volgende bescheiden. In het jaar 1624 te weten den 29 September vaardigde de Magistraat van Middelburg van de puije van het stadhuiseene ordonnantie en articulen af wegens doc- toren, apothekers en chirurgyns alsmede de vroedvrouwen." Die articulen ende poincten dienden tot remedien ende ex tirpatie van de abuysendie er geschiedden tegen de konst der medicyns, chirurgyns, apothecarissen ende vroedvrouwen. Er was toen veel welvaart in Zeeland, en er was veel te verdienen zoo voor doctors als voor apothekersmaar de laat- sten die in stand vooruitgingen benadeelden den stand der doctorenwier getal steeds toenamen die grootendeels op de medicynen geld verdienden. Er ontstond jaloeziemaar de overheiddie meer het belang van de burgerij op het oog had, bemoeide zich liefst niet met dien naijver, en om begrij pelijke redenen waren beide partijen er wel wat huiverig van om ieders rechten af te bakenen. Yrije apotheken waren reeds lang in zwangen de apothekers practiseerden vrij op. De apotheken werden gevisiteerd: zelfs reeds bij de Arabische

Archief | 1888 | | pagina 6