69 't kantoor van de klerken en in 't vertrekkamertje van de Heerentot 2 gr. 8 m. de voeten nog 32 voet Oostersch glas, gesteld in een venster op den toren en in 2 vensters, boven op de nieuwe zaal, tot 2 engelschen de voet. Er werden 2 ijzers gemaakt om de roede van den Baljuu (de roede van justitie) in te zetten. In 1494 werd beneden in de raadkamervoor het kantoor van de klerken eene ijzeren deur gemaakt. Het volgende jaar ontving Mr. Mattheus Kelderman 5 11 //over die beeld, die hij gelevert heeft, die voir die stadhuus staen." Naast de trappen van het stadhuis waren winkels (1497) verhuurd aan personenals schrijvers aangeduidde voorste voor 2 10de middelste voor 2 en de derde voor 30 fi. Dat het stadhuis geheel op zichzelven stond, blijkt uit de rekening van 1489waarin men leest van //rondom het stad huis" en dat het als het ware een geheel uitmaakte met dei- stede hal en het vleeschhuisblijkt niet alleen uit de rekening- van 1452, zooals hiervoren is aangeteekendmaar ook uit die van '1460, waarin gesproken wordt van //tot Scoenhoeke and stedehuus." Bovendien wordt in de verantwoording der j aarlijksche rente van 6 13 aan den onderkameraar van Sint Pietersteeds gesproken //van de hofstede dair Jac. De Kleuckx huus up plach te stane en nut (nu ter tijd) der stedehuus up staet." Op den grond daar de groote zaal op stondwas eene rente van 2 verschuldigd ten behoeve van O. V. gilde (1469) In 1488 werd in de raadkamer een altaar gemaakt, waarop dagelijks dienst gedaan werd. Verschillende voorwerpen werden, zoo in dat jaar als in volgende, ten behoeve van het bedienen der mis aange schaft, zooals: twee metalen kandelaars om de kaarsen op te plaatsen, 16 ellen lijnwaad om 's priesters colve" (kovel, keuvel, hoofddeksel) van te maken (1488) eene gulden kelk

Archief | 1888 | | pagina 73