3 doctors waren zij aan streng onderzoek onderworpenmaar in de kleinere steden was uit den aard der zaak de arbeid minder verdeeld men beunhaasde liever chirurgyns en apotheken hadden hunne gildewetten maar de doctoren warenals ge promoveerden geen leden van een gild. Stadsdoctoren of door den Raad aangewezen mannen regelden de medische zaken en het ging voor velen zeer goed. Geen wonder derhalve dat te Middelburg in 1624in een tijdtoen er in de stad zoovele zaken te behartigen en te veranderen warende medische zaken, die zoo gansch vreemd plachten te blijven aan de questions brulantes van dien tijd oorlog, godsdienst, handel nog zachtkens aan trachtten te blijven bestaan, zooals zij bestonden in den goeden ouden tijd, toen de me- dicynmeesters hun eigene apotheken hadden, famielje-geheimen bezaten, of, zooals in de middeleeuwen, hunne geheime kruiden gingen zoeken of voorgaven te zoeken in de vrije natuur. Maar het kon niet anders of het voorbeeld van grootere plaatsen moest ook in Middelburg worden gevolgd; de res medicaeen belangrijk deel van de res publico,moest van de //abuysen" worden gezuiverd en er moest een einde komen aan dat onophoudelijk twisten tusschen mannen van één vak. Zooals altoos zullen wel de bevoorrechte mannen van leeftijd conservatief zijn geweest en geneigd om de zaken te laten, zóóals ze waren, terwijl de jongeren of de minder bevoor rechten naar res novas zullen hebben verlangdzoodat dan ook de regering een reglement maaktetot remedie en ex- n tirpatie van abusen" en dit was zeker min of meer in harmonie met den lust tot verbetering van de gilden. Het is wel ons doel in deze bijdrage ons slechts te be palen tot het zoogenaamde leveren van medicynen door de doctorenmaar curiositatis causa willen wij het gansche regle ment afschrijven, om eens te laten zien hoe de wetten van toen verschilden van die van nu. Het luidt aldus: Alzoo veele ende Diverse Periculendaeglicks gebeuren

Archief | 1888 | | pagina 7