81 en rayendaar de lieden op gezet werdendie onthoofd waren. In 1476 werden er vier raderen met de daartoe be- hoorende stijlen gekocht, //om de lichamen van vier misda digers op te rechten." In 1480 werden er andermaal vier raderen gekocht daar de zeeroovers op gesteld en gerecht werden." Galg. In 1469 werd een schaapsbuik gekocht //toen men de galg rechtte, die de Rentmeester gaf." In 1485 werd op het schor" eene steenen galg of ge recht gebouwd, dat blijkens de rekening van 1487 door Antheunis Kelderman aangenomen was voor 50. Uit deze rekening blijkt nog, dat er steenen leeuwen op stonden en een bord gemaakt werd om er een crucifix op te schil deren. Om die leeuwenen anders" mede te vergulden werden van Geerbrand van Oolstere (apotheker) 850 bladeren fijn gouts" k 6 fi 2 gr. de 100 gekocht. Jan de verver in de Giststraat kreeg voor de drie leeuwen te stof- feeren 18 f)voor de deur van het //huisken" en de deur aan het gerecht te verven met het heilig kruis en met de vironica" (veronica, het aangezicht van Christus) 4 C en nog voor zes beelden met olieverf aan den muur van het huisje te verven 6 fi en voor het schilderen van een crucifix op een bord en onze lieve vrouw en Sint Jan 8 fi. Vrijplaats. Den 5 Juli 1451 waren B. B. S. vergaderd om te spreken van 5 of 6 personendie bij naclite van het kerkhof gegaan waren en veel onboare bedreven en ook veel lieden kwetsten, hoe men die van 't kerkhof krijgen zoude." GESCHENKEN. In iedere rekening treft men weder een hoofdstuk aan dat de kosten der geschenken bevat, die aan tal van per sonen, onder verschillende vormen, werden uitgereikt, veelal als belooning voor diensten aan de stad gedaan, of in de hoop, dat die zouden gedaan worden, maar menigmaal ook

Archief | 1888 | | pagina 85