90 huiszitters tot Westmonster." In die van 1474 is sprake van der armen-huiszittershuisken in de wijngaardstraat en in die van 1499 wordt gezegd dat liet arme-huiszittershuis van West monster was op liet Hoogeliof. De heiligegeestmeesters van Westmonster kregen in 1490 betaling voor 12 roeden 8 voeten schaliedak op liet heilige- geesthuis in den Penninklioek. In 1494 ontvingen de kermeesters 10 voor reparatie van het Sint Anthonie's huisje buiten de langevielepoort. SINT PIETERS (NOORDMONSTER) KERK. In 1477 werd liet uurwerk naar Goes vervoerd om daar vermaakt te worden. De horlogemaker oirrelogemeester") Jan Erankez. kreeg daarvoor £<2 10. In 1493 werd er voor de uurklok een reep gekocht In de rekening van 1498 wordt gesproken van onzer- vrouwenhuisken bij Sint Pieter achter het koor en ook van onzer-vrouwenhuisken aan de bagijnenpoort. n Die clusenaarsche tot Sinte Piets" kreeg om Gods wille in 1453 1. In 1460 werd er 6 betaald //voor de heimelijke vrien den bij den bisschop, die arbeidden voor die remissie," in zake de kanonieken. Zie Inventaris no. 349 en volgende. KERKELIJKE ZAKEN. Ommegangen. Jan Van der Gouwe en zijne metgezellen kregen in 1451 acht schellingen, //van dat lii een spil glie- ordineert en ghemaect hadde d si mede i die pcessie ome ghinghë doê më twaerde heijligh sacmët en oec twaerde heijligh (kruis) ome droech en oec veel spils makede." //Eene kwantiteit van gezellen," die alhier in 1493 uit Tholen kwamen, kregen 10 5omdat zij //op den //omme gangsdag, om 't gemeene volk van de stad te verblijden, dansten alomme langs de processie, tusschen der ambachten kaarsenden morissendans (moorschen dans").

Archief | 1888 | | pagina 94