91 Bij de processie op den sacramentsdag van 1480 deden ook dienst de trompers van Souburg en Biggekerke. In 1478 waren dezen door de Wet van Middelburg, misschien voor gelijk doel, ontboden. In 1495 kregen de gezellen van rethorika van Yeere 12 poortkannen wijn, omdat zij hier met hun wagenspel kwamen spelenten ommegang. Jan "Van dee, Goudede //beeldewarver" (beeldenverver) kreeg in 1452 1omdat hij //maeckte die verwapeninghe va een scild van de grave van Hollant," om den ommegang van het heilige kruis mede te versieren. In 1460 werd 3 gr. betaald voor het huis schoon te makenonder het stadhuis daar de maagden in zaten bij den ommegang' van het heilige kruis. In 1477 werd aan der smeden knapendie het heilige kruis droegen, 8 gegeven en vrijdom van accijns voor zes vaten bier verleend In 1482 hadden de officiers van de stad, t. w. de rentmeester, B. B. S. R., de klerken, secretaristresoriersweesmeestersklerken van de weezen klerken van de wateringenchirurgijnschoolmeesterbus schieter en de vier boden van de kamer //omegedragë inden name vander selver stadt theilige cruce van Westmonstë in de processie van den omegang en gepresenteert een juweel van een casuffël mit twee rocken en mit huere toebehoiren van groenen llueele," waarvan de kosten 13 13 bedroegen en die ten deele uit stads kas betaald werden. Op den hei ligen kruisdag van 1490 kwamen er vier schalmeiers van Gend, die alhier //pepen" (pijpten) en 20 fi kregen. Prediken van observanten. In 1454 kregen zeven //arme vroukyns vandë gemeenë leven" kleeren van de stad van wit en grauw laken omdat zij bekeert waen bij de obsvatë (obser vanten ook genoemd observanten van den heiligen grave) die hier pdickten, die hem selven beghaven wt waerelt." In 1455 kwamen hier ook observanten, onder anderen uit Sluis. Den 1 Januari kreeg een hunner vier stoop rijnwijn een //qtier (kwartier) scapëvleys en 1 cappoë," welke wijn 2 4 gr. kostte en het vleesch met de kapoen 21 gr. In Archief Vle. dl., lste st. 8

Archief | 1888 | | pagina 95