132 Er werd gebayerd up de clocken vand stadthuijs." Aan de armen werden duizend tarwebrooden uitgedeeld van een gr. liet stuk. De vier sclialmeiers speelden in twee processiën voor bet heilig sacrament //en doemen den pays aflas." Voor dat gedaan werd, //werd up alle koucken vand straten den trompet geblasen." De zangers van Westmonster zongen in de Abdij en al de klokken van Westmonster en Sint Dieter werden ge luid. De rederijkers kregen 16 134 //om zekere tonelen te stofferen met diversche parsonaigen mits dat zij allen die clederen en stoffacie vande schylderie tot beuren costen gemaect en gelevert hebben1558. Wagenaar a. w., VI, bladz. 31. Twintig Italiaansche bootsgezellen voeren naar 't Sas (van Gent) om daar den koning af te balen en herwaarts te brengen waarvoor zij ieder 3 4 gr. ontvingen. De groote klok van Westmonster werd bij 's konings komst geluid. Voor uitrus ting van zes lieuden met de bootsgezellen busschieterstrom melslagers pijperssclialmeiers en andere onkostenwerd 111:16:11 betaald, volgens particuliere rekening, zoodat in de stadsrekening geen bijzonderheden voorkomen, 1559. Toen de Spaansche soldaten in het land lagenwerd wacht gehouden. De schutters deden het overdag aan de Langeviele- poort en hadden ten huize van een mandenmaker //gewermt over mits dattet zeer coudt en nat was," waarvoor de stad 20 betaalde. De vier stadsboden waakten om beurten 's nachts op het stadhuisvan 4 October tot 3 December. De vice-aclmiraal de heer van Warené kreeg 50 voor bewezen diensten toen die soldaten binnen de stad lagen, van 1 October 1560 tot 6 Januari 1561 //tot dat zijl gebarkeert zijn geweest en na Spaenge geseilt zijn." Jan de Mandosa was hun kapitein-generaal. Iemand te Arnemuiden kreeg 2 voor diensten //inde affaire vande Spaensche zoldaden bij nachte die heë vander wedt tc adverteren van eenighe branden ende andere, ongevallen gebue- ren op Aerd." De gasthuismeesters kregen 313 4 //tot zolaes ende lichtenisse vande Spaensche zoldaden die bij groote meniokte van ziecken ende crancken al hier binnen den voirs

Archief | 1893 | | pagina 136