184 woonplaatsen. Dat waren de Mnritima, dè Marinae partes van liet Frankische rijkde Zeestrekenliet Zeeland een naam dien de eilanden blijvend hebben behouden. De Kelten zijn langzamerhand uit het land verdwenen. Zij zullen onder de Sueven zijn versmolten of zich tot hun zuide lijke stamgenooten in Vlaanderen en Brabant hebben begeven misschien zelfs voor een deel de zee overgestoken zijn naar het westenhun naam althans is geheel door dien der Sueven ver vangen 'naar wie de bevolking sedert blijvend genoemd is. Want al werd ook die naam later Zeeuwen gespeldhet woord is hetzelfde. Het is waarin het Hoogduitsch heeft men van datzelfde woord Schwaben gemaakt (de Franscke Zouaves zijn geheel andere lieden; die naam komt uit Noord- Af rika) en waarom dan ook wij ten minste niet Zweven Ik denk omdat Suevi, een Latijnsche spelling zijnde, niet klonk zooals wij het thans uitsprekenmaar Swéwi en dat ter ver mijding van den wanklank dier twee w's de eerste is opge offerd. De bevolking heeft dus den naam Zeeuwen gekregen, die met dien van het land niets te maken heeft. Trouwens een volksnaam aan het land ontleend had niet anders dan Zeelanders kunnen worden. Wie zal de bewoners van Nieuw- Zeeland ooit Nieuw-Zeeuwen willen noemen P En waarom "dan ook niet kortweg Zeeën? waaraan toch. ook niemand zou denken, evenmin als om bijv. de ÏJ'slauders IJ zen, de Vuurlanders Vuren of de Texelaars op Eijerland Eijeren te noemen. En hoe zou ook die verandering van Zeeën in Zeeuwen ontstaan zijn Neen dan zou men nog eerder Zeeland voor een ver bastering van Zeeuwland hebben te houden. Maar waarom zou men dan weer deze uitspraak veranderd hebben? Wij zouden ook niet zeggen sneeland in plaats van sneeuwland evenmin als wij van een sneelawine of sneeval spreken. De laatste plekdie de Kelten in Zeeland de hunne konden noemenwas het meest westelijke van de eilandendie toen met andere omtrekken dan tegenwoordig, de zeeprovincie van het Frankische rijk vormden. Zij hebben er nog geruimen tijd

Archief | 1893 | | pagina 188