185 kunnen stand houden. Willebrorddie in de laatste jaren der 7e eeuw zicli bij den Frieschen vorst Radbod ophield, kwam op zijne reizen om het christendom te verkondigen ook op Walcherenwaar hij een heidensch heiligdom vond 1) en al dadelijk op minder aangename wijs met de priesters kennis maakte. Een beeldMelis Stoke zegt dat van Mercurius willende omverhalenontkwam hij ternauwernood door een wonder aan hun wraak. De Kelten werden ook Walen genoemd. Dit is zelfs hun eigenlijke naamterwijl die van Kelten meer een eerenaam is en met celsus in verband gebracht wordt. De Romanen, die een w aan liet begin van vreemde woorden als een gug uitspraken 3)zeiden in het enkelvoud Gallusde Germanen walk walck locdcen zijn dien naam blijven gebruiken als een gemeenschappelijken naam voor Franschen en Italianen beide. In Zeeland zullen de omwonende Germanen de Kelten dan ook zoo genoemd hebben, op dezelfde wijs als bijv. in Beijeren de later in liet land gekomen bevolking de nog overgebleven Kelten Walchen noemde 3). En uit dien naam is nu ook die van het eiland Waloheüen ontstaan. Die r doet er voor de grondbeteekenis niets toe. Voor een verandering van den volksnaam Walen houde men dat woord echter niet. Evenals bijvoorbeeld de Saksen ook Saksers maar niet Sakseren ge noemd wordenzoo zoude dat woord wanneer het de bewoners beteekende, Walehers en niet Walcheren luiden. Naar den naam van liet volk moet de oudste naam van liet eiland Walchen geweest zijn want het is de naam van den volkstam waaruit die van het land ontstaat en uit dezen wordt dan weer die van de bewoners gevormd zoo noemt men hen die tot den Saksi- schen volkstam belmoren Saksen en het land waar zij wonen noemt men evenzoo maar Sakser is ieder die in Saksen woont Alcuinus (in de Vita S. Willibrordi, in de Acta Sanctorum) spreekt alleen van een idoliim. Hierbij het Bijvoegsel I. :'j Brenner, Mundarten und Schriftsprache in Bayern, bl. 5.

Archief | 1893 | | pagina 189