190 liet eerste gedeelte ook wel een geographische eigennaam zou kunnen zijn, evenals in Rumanehaegodin van Rome, Vacal- lineliaegodin van de rivier de Vacalis d. i. de Waal. En kier zou ik nu voor een altlians voor mij waarschijnlijk onoplosbaar raadsel gestaan hebben zoo ik niet geholpen ware geworden. Inderdaadnehale zal wel zulk een eigennaam zijn. Toen ik in Simrocks Handhich der Deutschen Mythologie las wa,t hij daar van het Zuid-Brabantsche stadje Nivelles meedeelt twijfelde ik geen oogenblik of de plaats was gevonden. Maar Simrock zelf was mij voor geweest. Ook hem had de over eenkomst van den naam tot het vermoeden geleid dat er tusschen Ni velles en Nehalennia verband bestaat. Het is dan ook van dien aard, dat ieder die naar de verklaring van den naam Ne halennia zoekt, zoo hij ten minste niet reeds een andere mee ning aanhangtbij het lezen op die gedachte moet komen. Tacitus verhaalt in zijn Germcmiadat een deel der Sueven aan Tsis offert. Hij heeft niet recht vernomen zegt hijvan waar de oorsprong van dat vreemde offer wasmaar het teek en dier godin is een schip, en daaruit besluit hij dat haar veree ring uit den vreemde stamt. Latere onderzoekingen hebben geleerd, dat die dienst van 3sis zich tot aan Aken uitstrekte. Op een andere plaats zegt Tacitus, dat verscheiden stammen van datzelfde volk in het binnenste van Germania een zekere godin Nerthusd. i. Bea Mater vereeren. Op een eiland des Oceaans zou in een heilig woud een gewijd voertuig zijn en de godin zich nu en dan daarheen begevende zou door den priesterzoodra deze haar tegenwoordigheid gewaar werd in dat voertuig naar een verborgen meer geleid en daar afgewas- schen zijn geworden. Nerthus houdt Simrock voor de vrouw van Njord den god der scheepvaart, en Isis voor Vrouw Ise, die uit fle Germaan- sche godenleer ook welbekend is. Gelijk nog lieden waren in oude dagen feestelijke omgangen met beelden en dergelijke in wagens niets ongewoons. He be roemdste van dien aard was er een die men meent dat bij de

Archief | 1893 | | pagina 194