193 veeleer meenen dat later, toen de omstandigheden veranderd waren en de landweg openstondterwijl de riviertocht misschien met meer bezwaren was verbonden, de reis over land ging. Tot zulk een verandering der omstandigheden kon bijvoorbeeld de uitbreiding der Sueven, die zich naar Brabant en Zeeland verplaatst haddenhebben aanleiding gegeven. Nam zij dus een anderen en zelfs niet eens den kortsten weg (vgl. bladz. 9) het was omdat zij nu in die streken haar heiligdommen bezat die haar volk daar gesticht had. En zoo kan zij er ook een te Ni velles gehad hebben en op haar reis dus ook die plaats hebben aangedaan. Dat haar wagen de gedaante had van een schip kan ter herinnering geweest zijn aan vroegere tochten langs den Rijn en dat de reis zich thans langs de Schelde tot Walcheren uitstrekte kan dan ook niet meer bevreemden. Voorbij Ni velles zullen dan in de streken waar nog de Ivelten de hoofdmassa der bevolking uitmaaktendezede godin anders niet kennendehaar eenvoudig de godin van Nivelles genoemd hebben en onder dien naam zal zij in Walcheren zijn vereerd gebleven vooral later toen de gefrankiseerde bevolking aan de in hun oog machtiger goden der Romeinen boven die der Ger manen de voorkeur had gegeven. Kortombij zulk een voorstelling wordt de zaak geheel natuurlijk en geloofbaar; maar ik ben er ver van af haar nu daarom reeds als de ware en eenig mogelijke te verdedigen. Gelukkig dat de verklaring van den naam hier de hoofdzaak is en dat wij gronden genoeg hebben om niet van lichtvaardig heid te worden beschuldigd, wanneer wij Nehalennia door//de godin van Nivelles*-' verklaren 9) en in haar Vrouw Ise en de 9) Aan Nivelles vind ik iu de Vita S. fiertrudis (in de Vitae Sanctorum) als ouderen naam Ni via//a als nieuweren dien van Nivel/a gegeven. Met den uitgang nehae zou het volle woord clus zijn Nioi sameng. Ni a/lanekae (de spelling Nehtdaenuiae komt ook voorde uitspraak der tweede a zal dus door den iuvloed van den volgenden klinker gewijzigd zijn). Uit den uitganguit onkunde voor een datief gehouden kan reeds vroeg de nominatief op a gemaakt zijn. Ik heb overigens in dat leven van Sinte

Archief | 1893 | | pagina 197