201 runesclirift de rune voorj naar de Eomeinsche g gevormd is 10). Onze y heeft den vorm dier rune volkomen bewaardzoodat de spelling Leyden, mits men y en niet ij schrijve, de oudste rechten kan doen gelden. En zoo nu Ptolemaeus bij dat woord aan het Gallische Lugdunum gedacht heeft, dan zullen wij het althans hem die zoovele eigennamen heel wat erger mishandeld heeftzoo het hier mishandelen mag heeten niet kwalijk nemen dat hij den naam Leiden nu ook Aovyoufovvov geschreven heeft. De verbastering van Lugdunumof eigenlijk het Gallische Lwgudïmin Lyon is heel wat sterker. Yerg. ook ons Leijen. Die eenmaal verworven eerenaam, waarvoor men Lugdunum, naar liet schijntgehouden heeft heeft toen op Leiden zijn glorie doen afstralen en zoowel haar vroegsten omvang doen uitzetten als aan haar geleerdheid klank gegeventoen is er ook een Batavorum bij gekomenuit vrees voor verwisseling en tot verzekering van gelijke rechtenmaar deze Bataven waren de Batavieren niet. Ik voor mij blijf dus Lugdunum voor Leiden houden en onderwerp mij hiermee aan het oordeel in de Nomina geogra- phica t. a. p. uitgesproken over hen die dat nog geloovenop mij heeft het //krachtige argument" tegen het gelijkstellen dier namen volstrekt geen vat. Want wie zegt ons dat Lugdunum voor twee of meer duizend jaar een stad is geweestwaar van de overblijfselen van //muren, potscherven, gouden, zilveren of koperen voorwerpenhadden moeten gevonden worden zoodat nu dat alles te Leiden niet gevonden is, dit ook niet Lug dunum kan geweest zijn? Lugdunum, immers Leiden, was in den beginne zeker niet meer dan een klein dorpdenkelijk wel 10) Men stelt de uitvinding van het runeschrift in het laatst der 2e eeuw. Maar mij dunkt dat het practisch belang van een eigen schrift te bezitten de Germanen wel vroeger dan eerst nadat zij een paar eeuwen met de Ro meinen in aanraking waren geweest tot het namaken van die hun schrift zal gebracht hebben. En zoo zou dan Ptolemaeus dat woord ook wel in runeschrift hebben kunnen lezen.

Archief | 1893 | | pagina 205