204 denis der twee eerste eeuwen onaangeroerd. Hoe het met de school gesteld is geweest vóór de reformatiebleef onbekend. En zoo komt lietdat in de werken van Buddtngh Schotel Moll en anderen, die over het onderwijs in de middeleeuwen geschreven hebben de naam van Middelburg bijna niet voor komt hoewel er misschien op geen enkele plaats zoovele authentieke bronnen aanwezig zijnals juist hier. De schooldie blijkens de inscriptie op den in den voor gevel van het gebouw geplaatsten steen reeds in 1692 den trotschen naam van Gymnasium Illustre droeg heette na de reformatie gewoonlijk Latinsche Schooled doch vóór dien tijd werd zij steeds genoemd de Grote Scole der stede van Mid delbar c7i De geschiedenis van deze begint met het jaar 1365want in dat jaar vinden wij haar voor het eerst vermeld in de oudste der nog aanwezige, stadsrekeningen. De vraag hoe het vroeger met de school is gesteld geweestwanneer en hoe de stad haar onder haar beheer heeft gekregen moet vooralsnog on beantwoord blijven. Tot nu toe althans is het mij niet mogen gelukken daaromtrent eenig bericht te vinden. Wel mag men het als zeker beschouwendat de Grote Scole niet de eerste inrichting van onderwijs alhier is geweest, want dit ging uit van de kerk. Ook hier is het onderwijs even oudals de kloosters en kapittelkerken. De kerk had toen zij zich onder een geheel onbeschaafde bevolking kwam vestigenvoor hare uitbreiding een groot aantal priesters noo- digdie zij zelf geheel van onder op moest vormen. Yan die kerkelijke scholendie dus van het begin af aan de alhier gevestigde kapittelkerken en kloosters verbonden wa ren weten wij uiterst weinig. Niets is ons bekend van de scholen der AugustijnenEranciskanen en Bogarden. De abdij die bij de bevolking steeds liet klooster werd ge-

Archief | 1893 | | pagina 208