208 den uitgang van de Groote Sclioleen in den brief zelf "hove in de Noortstraet an de oostzijde van der straten, an de nortzyde van den deurgang van der stadt Groote Sehoole." Een tweeden gang naar de school vinden wij vermeld in het Register ten Rade 6 September 1550, fol. 99 //Es overdra gen dat Pauwels Eiianchoiszn als eygenaer van den huyze daer hv nu inne woent sal hebben de slotele van den ganck van der schole 1) int Lombart straetkjn ende zynen uytganc ende inganck aldaer hebben van achter zijn huys sonder te hebben eenighe eygendomme an den voors ganck." Verder zien wij 3) dat in 1467 de grau susters bachtensteene 3 scli. 4 gr. ontvangen voor een hard dak op een achterhuus an de scoele. Het klooster der grauwe zusters stond dus naast of voor de school in de straat genaamd Bachtensteenezooals blijkt uit de stadsrekening van 1462 "Item bet. den grauw susteTS bachte steene van 10 roeden nyev tegheldecx op een nyev huys dat zy ghetimmert hebben an de strate." Waar lag nu Bachten steene? In een register van het jaar 1509 berustende in het Oud Archief 3)wordt genoemd een huis "in die Langhe Noort- strate op den zuutlioek van der straten die men gaet bachten steene." In hetzelfde register wordt gesproken van "twee came- ren staende in die strate ghehieten bachten steene." Bachten steene was dus niet een wijk of buurt, maar een straat. Ivesteloo vermeldt uit de stadsrekening van 1449 eene straat op den Burchtdaer men gaet bachten steene. He straatgenaamd Bachtensteenelag dus tusschen de Lange Noordstraat en den Burg. Hat nu die straat geene andere geweest is dan die welke tegen het einde van de 16cTe eeuwtoen de Groote School den naam kreeg van Latijnsche schoolharen ouden naam ver- Waar in het Oud Archief gesproken wordt van de scole wordt steeds bedoeld de Groote School. 2) Kesteloo VIi94. 3) Inventaris Oud Archief11°. 944. 4) Camer beteelcent in de middeleeuwen woning gelijkvloers, bestaande uit een enkel vertrek. Zie Woordenboek van Verwijs en Verdam.

Archief | 1893 | | pagina 212