209 wisseld lieeft met dien van Latijnsche Schoolstraatwordt be wezen door den atlas van van Deventer. In dien atlas nl. vindt men onder de plattegronden schetskaartjes met de namen der voornaamste gebouwen. Op dat van Middelburg leest men bij het gebouw, dat aangeduid is als staande op de westzijde van de Latijnsche Schoolstraatongeveer ter hoogte waar nu het Gymnasium staaten dat een geestelijk gesticht moet voor stellen, duidelijk het woord bonefantevC (zie bijlage IC). Het klooster Bachtensteene was namelijk in 1539 opgeheven en ver anderd in een gesticht voor een klein aantal arme jongens die van hun 9e tot 18e jaar kosteloos huisvesting en voorbereidend hooger onderwijs ontvingen. Dit gesticht wordt in de stadsre keningen steeds genoemd cVaermen schole. Dat met deze armen school niet een school bedoeld werd, zooals er een in 1561 alhier gesticht is door Jacob IIeyndrycx. van Grijpskerke 1)wordt bewezen door het feit, dat in 1558 de schoolmeester van der aermen schole eene Latijnsche comedie speelt met zijne kinderen van der aermen schole 3). Ook was het voormalige klooster dat slechts voor een gering aantal 3) zusters bestemd was te klein voor eene gewone school. Er is dus geen twijfel, dat van Deventer met het woord bonefanten bedoelt de zoogenaamde armenschool d i. het gebouw dat voor 1539 geweest is liet klooster Bachtensteene. JNTa 1559 wordt het gebouw ingericht tot woonhuis voor den rector der Groote School 4). Hieruit valt tevens op te maken, dat van Deventer in 1558 of 1559 hier geweest is om zijne kaart te teekenen. Met Bachtensteene is alleen de Latijnsche Schoolstraat ge meend niet ook de Lombaardstraatzooals Lantsheer ver moedde 5); want de naam Lombaardstraat komt voor in 1550, Nehalennia 1S49. De eerste Armenschool in Zeeland, door K. B. Swalüe blz. 115. 2) Kesteloo VII189. 3) In 1526 woonden er vijf. Kesteloo VII, 181. s) Zelandia illustrataIe. dl., blz. 315.

Archief | 1893 | | pagina 213