210 terwijl de naam Bachtensteene volgens Kesteloo nog in 1561 in gebruik was. Uit al liet aangevoerde blijkt, dat de Groote Scliool niet alleen in de 16de eeuw maar als grenzende aan bet klooster Bachtensteene ook vóór de verbouwing (14831486) gestaan heeft op hetzelfde terrein waarop het Gymnasium nog staat. In 1503 werd door de stad gekocht d'arve daar het huys van de blaeu handt op stondt mitten ganck strekende totte scoelc also die nu betymmert es. Deze uitdrukking wijst er op dat niet lang te voren eene verbouwing heeft plaats gehad. Inderdaad blijkt uit de stadsrekeningen van 1483 1486 dat het oude gebouw voor eenigen tijd buiten gebruik werd gesteld om in een beteren toestand gebracht te wordenwant in 1483 werd betaald Gillis den brouwer over de coop van de brouwerie staende in het Yogelstraetkyn 2) die gecocht is by der stadt om de scole daerin te houdene om 40 pd. vims." Drie jaren later verkocht dé stad //liet huys staende in het Vogelstraetkyn genaemd de brouwerie'1 3) voor 100 pd. 10 sch. Van nu af wordt in de stadsrekeningen gedurende eenige jaren gesproken van de nieve scole. Uit een en ander zien wij dat de stads nieve scoleniets anders is dan eene verbouwing van de vroegere. Omtrent het uiterlijk en de inrichting van het oude gebouw van vóór 1483 kunnen wij uit de schaarsche berichten het vol gende opmaken. Het was een gebouw van éene verdieping met strooien dak bevattende twee lokalen het eene bestemd voor de schoolhet andere genaamd de camere dat als wo ning diende voor den scoelmeester. In de stadsrekening van 1418 wordt gesproken van //decken, met gloye die scole ende Stadsrekeningenonder onversiene costen. 3) In de 15^e eeuw wordt er inde stadsrekeningen alleen gesproken van de scolewaaruit blijkt dat er slechts eene stadsschool bestaat, d. i. de Groote School. Het vermoeden van mr. Lantsheer dat hier een armen school bedoeld wordt, is dus niet juist. Zclandia illustralablz. 331. 3) Stadsrekening i486, fol. 25 vso.

Archief | 1893 | | pagina 214