211 die camere an die scole." Nergens blijktdat er meerdere ver trekken in het gebouw waren. Omtrent liet sclioolvertrek ver nemen wij dat daarin gevonden werden behalve de noodige banken -1) sittene" genaamd, //boirden ende ander ghereet- scapp, dair die scoelkinderen hoyre spise ende hoire boucken op legghen mochte." Ook was er om een en ander te bergen eene spinde. Hevn die slotemaker heeft ghemaect een nvewe verténde slot ende twee slotele dat an die doire van d1 spinde in der scole ghesleghen was'' 2). Yoor het gemak der jongste kinderen die men niet naar buiten wilde laten gaan was er in het lokaal aanwezig een ymer en een tobbekynwelke voor werpen o. a. door Pieter den cuper in 1508 //voir die kin deren" geleverd werden. Dus een nieuw bewijs voor hetgeen Schotel in Yaderlandsche volksboekendeel I, blz. 210 daar omtrent beweert. De inboedel was al even eenvoudig als het geheele gebouw. De //camere" strekte tot woning van den schoolmeester want dat deze in de school woontzien wij in de rekening der stad van 1430 //Doe meester Wisse," zoo heet het daar, //oirloff 3) hadde ende meester Jan Doiulo dair inne quam mitter woene," was er groote schoonmaak in die scole van after en voren Het geheele gebouw schijnt in zeer gebrekkigen staat te hebben verkeerd. Het strooien dakde deuren en vensters eischten gedurig reparatie omdat de stad geen lust scheen te hebben groote sommen te besteden en den toestand voorgoed te verbeteren. Zoo zag zich meester 1) Stadsrekening 1430. Banken in schoollokalen waren toen een nieuwe weelde. De leemen vloeren waren vroeger des zomers met biezendes winters met stroo bestrooid, want de leerlingen zaten op den grond. Aan de universiteit te Parijs geschiedde dit tot het einde der 15de eeuw. l)r. I-I. I-I. KüiJPER, De opleiding tot den d. d. W., pag. 59 en D. BüDDINGH (Cramer) aant. op pag. 298. 2) Stadsrekening 1432. 3) Oirloff beteekent ontslag 4") Büddingh Geschiedenis van Opvoeding en OnderwijsII, 1, 140. Anno 1432 (Arnhem). Er werden gemaakt in der kameren op der scholen rieken ende schappen daer mr. Albert zyne boecken op leggen soude."

Archief | 1893 | | pagina 215