Doiulo kort nadat hij mitter woene innequam genoodzaakt in zijn camere op eigen kosten te laten maken een /reruuskesinne." En toen hij een jaar later vertrok betaalden hem bgmrs en schepenen voor dat kruiskozijn //met de glazen daerin staande tsamen in eenre somme overmids dat hii dat sonde laten staen twee cronen en twee arnoldusguldens.11 Op het erf stonden nog twee gebouwtjes, het eene genaamd //die stille, 't aesement ofte die heymelicheit dair die scoelkinderen opgaen terwijl de bestemming van het andere eenvoudig aangeduid wordt met den naam van 't pishuus. Hoe weinig men gaf om zindelijk heid in en bij de schoolblijkt uit de permissiedie de stad in 1451 gaf aan een troep heidenen om hunne paarden eenigen tijd te laten staan in de scole -1). Zoo was dan liet schoolgebouw geheel in overeenstemming met het sombere en onzindelijke uiterlijk der stad met hare strooien daken sombere houten gevels en moerassige straten in den tijd toen (1460) baljuw burgemeester en schepenen uitdrukkelijk moesten verbieden 2) dat men geen varkens op straat mocht laten loopen en er geen varkenshokken mochten worden gemaakt voor aan de straat 3). De eindelooze reparatiën vooral van het strooien dak moede besloot men eindelijk het gebouw in een beteren toestand te brengen. In 1483 kocht de stad de brouwerij in het Vogel straatje om de school tijdelijk daarin te houden en in het volgende jaar begon de verbouwing. Evenwel moeten wij ons daarvan geen groote voorstelling maken. Er werd gebroken gemetseld en ijzerwerk geleverd en in plaats van het strooien dak werd de nieve scole voorzien van harden dekevan een schaelje deck. Toch bleef de inrichting zoo dat alle kinderen in één lokaal vereenigd bleven want tot de reformatie toe had men Stadrekening 1451 3) Oud Archief n°. 354. 3) Stadsrekening 1428. Item betaald 3° sc^- van de missche (mest) wegh te doen dat up de burgt lach tusschen den doester (de abdij) ende den minderbroederen (thans de Beurs).

Archief | 1893 | | pagina 216