215 Verder zien wijdat bij de aanstelling van den eersten bis schop van Middelburg in 1561 de stedelijke regeering vóór zij zich bereid verklaart den bisschop te ontvangen, eerst ver scheidene bezwaren wil uit den weg geruimd zien en o. a. //off die biscop (nie-t) uyt crachte van zyne ordinaris Episcopale macht aen hem zoude mogen trecken die collatie van curen olliciën van costers schoolmeesters enz., die tot nog toe by die van Middelburch gheconfereert zyn geweest." Eenige dagen later kwam het antwoord van de regenteswaarin o. a. wordt verklaard n que Ton n'entend que par la bulle Episcopale soit derogue au droit de patronaige et anchienne possession et usance de conferer benefices etc. et que tout demeurera comme il estoit auparavant" 1). Slechts eenmaal doet de stad afstand van haar recht ten gun ste van Mathias Coquiel, tenoriste van Onser Lieve Vrouwe kapel ten liove te 's Gravenhage. Kakel de Stoute namelijk had (waarschijnlijk bij gelegenheid van zijn bezoek aan Middel burg op 1 Augustus 1469) verzochtdat de stad aan zijn gunsteling Coqdiel die denkelijk voor het waarnemen zijner betrekking van zanger niet meer geschikt was de scholasterie zou schenken. Het verzoek wordt ingewilligd en de hertog schrijft 4 October 1469 een door hem onderteekenden brief om te bedanken (zie bijlage A). In October van hetzelfde jaar staat ook Zierikzee zijne school af aan een ander gunsteling van hertog Kakel (zie bijlage 1)). Goquiel kreeg daardoor het recht de school aan den meestbiedende te verpachteneen toestand die voor deze zeer slechte gevolgen moest hebben. Daarom heeft de stad dan ook onmiddellijk de scholasterie van hem terug gekocht tegen eene jaarlijksche vergoeding van 5 pond vlms tot zijn dood toe (zie bijlage B). Hij heeft deze 5 pond geregeld ontvangen tot 1 April 1476. Gedurende deze zes jaren van 14701476 schijnt de stad ook het gewone salaris aan de schoolmeesters 3) Zie Aanstelling van den eersten Bisschop van Middelburgdoor A. Weijtssen, blz. n4 en 146.

Archief | 1893 | | pagina 219