217 te vernemen ofte de sckoelmrdie nu by scry ven van voorz. mr CoitNELis gecomen es nut ende bequam es om de sclioele deser stede te houden."" Reeds vroeg moest de stadsschool beschermd worden tegen de concurrentie der particuliere scholen, ook bijscholen genoemd; want de meesters ontvingen behalve hun traktement ook school geld. Om dus te voorkomendat de minervaliën te zeer ver minderden en het betalen van hooger salaris noodig zou worden moesten de poorters, die hun kinderen meer en beter onderwijs wilden doen genieten in kleinereparticuliere scholengedwon gen worden hunne zoons naar de Groote School te zenden 1). Er zijn in ons stedelijk archief twee ordonnantiën tegen de bijscholen bewaard gebleven. De eerste luidt aldus 2) Item XV daghen in Junio anno XIHIC LIX was overdrag- hen by bailliu burgemrs ende scepenen der stede van Middelb dat nu voirt an alle die knechten die binnen Middelburch ter scolen gaen sullen omme te leeren die sullen gaen ter Groter Scolen in Middelb ende nergens anders up die boete van twee pont zwerte van eiken knecht alzoe dickent als men dat be vinden sal dairof die een helft betalen zal ende gelden 3) die ouders van den kneckte diet ter scolen aldair geset hebben ende die meester of meestersse van der scolen die de scole houden dander helft wtgenomen alleenlic off yement eenige knecht wilde setten onder eenen goeden man omme te leeren scriven sonder meer van welke boete die bailliu die een helft ende die goede lieden van de wet die ander helft." Deze ordonnantie schijnt niet genoeg uitgewerkt te hebben en reeds acht maanden later vond men het noodig het verbod in eenigszins gewijzigden vorm met bedreiging van grootere In andere plaatsen werden de bijscholen wel geduldmits er voor elk schoolgaand kind een gedeelte van het schoolgeld afgestaan werd ten bate van den rector der Groote School. Oud ArchiefReg. 30, fol. 28. Gelden vergelden, betalen.

Archief | 1893 | | pagina 221